V projektu INSPIR se chystá v nejbližší době celá řada setkání jednotlivých branží.

TURISTÉ – se chystají na setkání na Malé Skále v Českém ráji ve dnech 25. – 26. 5. 2019. Polskou výpravu povede Slawomir Machlowski a 20 polských turistů se při setkání s českými turisty vydá na Panteon, hrad Frýdštejn, Riegerovu stezku u Semil, na vyhlídku Kozákov, do Jičína a na prohlídku kamenných soch v Hořicích.

HISTORIČTÍ RYTÍŘI – se sejdou již 8. – 10. 6. 2019 na slavnostech na hradě Pecka u Nové Paky. Koordinátorem českých rytířů je Jiří Louda, koordinátorem polských rytířů je Krysztof Czarnecki.

AKVARISTÉ – čeští akvaristé vyjedou na setkání s polskými akvaristy do Klodzka ve dnech 25. – 26. 6. 2019. Koordinátorem českých akvaristů je Vladimír Hulman.

FOTOGRAFOVÉ – měli velmi pěkné setkání ve dnech 5. – 7. 4. 2019 v obci Swierzawa a Zlotorya. Početnou českou výpravu vedl Vladimír Skalický, která se setkala na místě s polskou skupinou fotografů vedenou Wojciechem Miatkowskim.

Všechna tato setkání se uskuteční v rámci projektu INSPIR – Intenzivní spolupráce sítí institucí regionu. Jednotlivé branže jsou podporovány z EU prostřednictvím Regionu Panda a nadace FIRIM.

 

  Projekt INSPIR- intenzivní spolupráce sítí institucí regionů sice v letošním roce zatím nezaznamenal žádné setkání, ale přípravy na tato setkání jsou v plném proudu.

  Akvaristé měli sice naplánováno setkání 6. – 7.4.2019 na výstavě akvaristů ve městě Tychy, avšak polští akvaristé termín přesunuli až na září.

  Cukráři se na polské straně stále nemohli dohodnout s koordinátorem projektu Stanislawem Furtakem na odvetné návštěvě polských cukrářů v ČR. Z tohoto důvodu polský partner projektu FIRIM připravuje náhradní řešení a je možné, že do ČR přijedou polští studenti cukrářského řemesla.

  Fotografové se setkali na podzim v Hradci Králové a Jaroměři a nutno říci, že za velmi kvalitní účasti renomovaných fotografů z obou stran hranice. Český koordinátor Vladimír Skalický i polský koordinátor této branže fotografů Wojciech Mitakowski již připravují další setkání na termín 6.-7.4.2019 ve městě Zlotorya.

  Rekonstruktéři historických bitev se setkali v závěru roku ve Vrchlabí za účasti předsedů spolků této branže z Vrchlabí a Swidnice a připravují česko-polské setkání rytířů 8.-10.6.2019 na hradě Pecka i druhé setkání 15. – 18.8. na hradě Grodziec.

  Projekt INSPIR, jehož cílem je propojování sítí neziskových organizací na české a polské straně ve 12 branžích přidal v tomto měsíci již jednu z posledních branží - sdružení historických rytířů. Po několika přípravných jednáních se již rytíři konečně sešli.

  Dne 12.11.2018 došlo v České republice ve městě Vrchlabí k ,,malému“ setkání zástupců sítě rytířů. Jednání se zúčastnili za českou stranu Jiří Daniel a zástupce branže rytířů a český koordinátor této branže pan Jiří Louda. Polskou stranu zastupovali projektoví partneři Jacek Zola a Tomasz Kosciów a dále polští zástupci branže rytířů pan Andrzej Hercui a Adam Jurczak.

  Během setkání došlo k představení představitelů branží historičtí rytíři a skupin Swidnické rytířské bratrstvo a spolek rytířů Vrchlabí. Obě strany uvítaly možnost vzájemné spolupráce.

  Došlo k dohodě o návštěvě skupiny cca 20 členů skupiny Swidnického rytířského bratrstva na dosud blíže neurčené akci na hradě Pecka v termínu 8. – 10. 6. 2019. FIRIM pomůže financovat dopravu, Region Panda pomůže financovat stravování na akci.

  Dále došlo k dohodě o setkání na hradě Grodziec ve dnech 15. – 18. 8. 2019. Tam uspořádá akci SBR, kterou navštíví česká skupina z Vrchlabí v počtu cca 20 osob, FIRIM zajistí stravování, česká strana, Region Panda, prověří možnost financování dopravy.

 

  Region Panda a FIRIM v těchto dnech společně intenzivně připravují nové vydání časopisu INSPIR 6, který bude distribuován počátkem listopadu. Na programu společných jednání je nyní výjezd skupiny šachistů na dvoudenní turnaj v Polsku, sestavení programu polských turistů na dvoudenní výjezd do ČR, příprava výjezdu českých akvaristů na dubnovou výstavu v Tychy, několikátá urgence výjezdu polských cukrářů, výjezd fotografů ve dnech 6. - 7. dubna 2019, výjezd českých farmářů setkávajících se na zámku v Doudlebách do Polska a vzájemná setkání studentů univerzit třetího věku z Klodzka a z Rychnova n. Kn. Dělší dobu připravujeme setkání skupin historického šermu.

  V projektu INSPIR připravujeme k vydání již 6. číslo časopisu, jehož grafickou přípravu a tisk zajišťuje náš polský partner FIRIM. V tomto časopise vyjde i zajímavá zpráva o 42. výstavě akvarijních ryb v Rychnově nad Kněžnou, která se konala pod záštitou projektu INSPIR ve dnech 15. – 19.9.2018.

 

Aktualizace těchto stránek je spolufinancována z projektu INSPIR - intenzivní spolupráce sítí institucí regionů,
reg. č. CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000097 realizovaného v letech 2017-2020