V tomto týdnu byl konečně finančně vyrovnán ze strany EU projekt INSPIR, který mj. pomáhal mnoha neziskovkám i Pandě v jeho činnosti - nejvíce úhradou nákladů na setkání šachistů v polském Těšíně (Cieszyn). Projekt sice skončil již v březnu, ale až do prosince jsme pracovali na jeho oficiálním ukončení. Ukončením projektu přejdeme také na jiný režim našich www stránek. Jejich vzhled se změní do Vánoc. Intenzívně na tom pracuji s Kateřinou Šimáčkovou.

 

  Tříletá realizace projektu INSPIR započatá 1. 4. 2017 skončila dnem 31. 3. 2020. Během realizace projektu bylo vydáno 12 čísel čtvrtletníku INSPIR (poslední bylo minulý týden distribuováno), uskutečnilo se propojení 12 neziskových branží. Z důvodů epidemie koronavirem odpadlo jen poslední plánované setkání modelářů ve Zlotoryji plánované na dny 27. - 28. 3. 2020. Těsně před vypuknutím epidemie byl realizován velmi pěkný výjezd českých skautů z Luže, Skutče, Chrudimi a Hlinska za polskými harcery do Jawora a Sweibodzic ve dnech 6. - 7. 3. 2020. V současné době připravujeme závěrečnou zprávu o projektu.

Skauting je celosvětové hnutí. Byl založen 1907 v Anglii. Rozšířil se roku 1920 i do Skutče.  Od té doby byl několikrát násilím nacistů a komunistů zrušen.  Ti, kteří v předválečném a poválečném období skautovali, vytvořili skvělé podmínky pro své následníky v letech 1968-70. Balda, Magico, Šaman, Vazák, Akéla a další – to byli hrdinové pro ty, kteří skauting obnovili na různých místech v celé síti svých nových bydlišť (Rychlonožka - České Budějovice, , Karel a Nela - Luže, Šárlí -  Chrudim, Andy - Skuteč).

  Projekt INSPIR finišuje. Zítra zamíří asi 25 skutečských skautů do polského Jawora a Sedziszova za polskými harcery. Zdrží se tam až do soboty a na programu je vzájemné poznání skautů a harcerů, návštěva dvou harcerských kluboven, porovnání aktuálního stavu skautských organizací. kromě toho se v projektu INSPIR intenzívně přuipravuje setkání modelářů z Rokytnice v Orlických horách s modelářií ze Zlotoryje a jejich zatím tajemný program na hardě Grodziec. Realizátoři projektu INSPIR, tedy Region Panda a FIRIM Swidnica současně chystají vydání podledního 12. čísla časopisu INSPIR.  

  V rámci realizace projektu INSPIR jsme začali jednat o setkání skautů z Jawora a Skutče úplně jako první. Nejrůznější překážky ale umožnily první setkání až v sobotu 8. února 2020. Ale nebylo to nějaké ledajaké setkání.

  V Luži byli harceři pozváni do srubu, jehož původním majitelem byla horská služba v Peci pod Sněžkou a který nyní slouží potřebám mimořádně rozvinutého skautského střediska v Luži. Manželé Karel a Hana Zlesákovi připravili v klubovně pro harcery z Jawora vedené na výpravě Michalem Czarneckim  i malé pohoštění a skauti s harcery porovnávali svoje zákony, historii, slib, pokřiky  a celou skautskou a harcerskou činnost. Shledali mnoho styčných bodů ve všech ohledech tohoto celosvětového hnutí mládeže, který byl založen ve Velké Británii roku 1907 a má v obou zemích více než stoletou tradici.

  Dalším zastavením devatenáctičlenné výpravy krojovaných harcerů vedených dvěma harcermistry vyl skanzen Betlém v Hlinsku v Čechách. Tam si prohlédli domky postavené na přelomu 17. a 18. století, z nichž vznikl skanzen uprostřed města, který má svoje obchůdky i stylovou restauraci, v jejímž podkroví skauti a harceři společně poobděvali.

  Odpoledne navštívili pietní místo - 24. 6. 1942 nacisty vypálenou obec Ležáky, kteří zde našli radiostanici parašutistů, kteří pomohli k atentátu na říšského protektora Haydricha v Praze. Krásné předjarní počasí umožnilo i procházku po celé bývalé vesnici s výkladem o historii. Wojciech Mucha, hacermistr,  poznamenal: „V Polsku je několik lomů, kde nacisté nahnali lidi do opuštěných lomů a pak do nich naházeli granáty. Tady je krásně upravené pietní místo, kde se každý rok koná vzpomínková akce.“

  Pro mnohé nejzajímavější bylo zastavení na základně Junáka Skuteč v Mrákotíně. Celou základnou provedl skauty Martin Pavliš, který harcerům promítl i film o historii čtyřleté rekonstrukce objektu a sdělil, že se podařilo na materiál pro rekonstrukci získat dotace.

  „Veškerou stavební činnost – fyzickou práci, vykonali skauti ze střediska Skuteč, tedy i skauti z Mrákotína, Ranné, Krouny a Skutče, kteří již mají na základně místo pro své schůzky a vícedenní akce. Skutečně moderně vybavenou základnu mohou pronajmout i jiným organizacím,“ řekl Martin Pavliš.

  Posledním zastavením byl hřebčín a zámecký park ve Slatiňanech. V zámecké restauraci mi při večeři řekli:

Michal Czarnecki, harcermistr z Jawora: „Moc děkujeme za skvělou organizaci setkání. Rádi jsme toho tolik poznali. pro nás byl výlet tím nejkrásnějším v naší novodobé historii.“

xy: „Nejvíc se mi líbilo v Mrákotíně, takovou základnu bychom potřebovali také.“

xy: „Nejvíc mi chutnal smažený sýr!“