Skauting je celosvětové hnutí. Byl založen 1907 v Anglii. Rozšířil se roku 1920 i do Skutče.  Od té doby byl několikrát násilím nacistů a komunistů zrušen.  Ti, kteří v předválečném a poválečném období skautovali, vytvořili skvělé podmínky pro své následníky v letech 1968-70. Balda, Magico, Šaman, Vazák, Akéla a další – to byli hrdinové pro ty, kteří skauting obnovili na různých místech v celé síti svých nových bydlišť (Rychlonožka - České Budějovice, , Karel a Nela - Luže, Šárlí -  Chrudim, Andy - Skuteč).

  Projekt INSPIR finišuje. Zítra zamíří asi 25 skutečských skautů do polského Jawora a Sedziszova za polskými harcery. Zdrží se tam až do soboty a na programu je vzájemné poznání skautů a harcerů, návštěva dvou harcerských kluboven, porovnání aktuálního stavu skautských organizací. kromě toho se v projektu INSPIR intenzívně přuipravuje setkání modelářů z Rokytnice v Orlických horách s modelářií ze Zlotoryje a jejich zatím tajemný program na hardě Grodziec. Realizátoři projektu INSPIR, tedy Region Panda a FIRIM Swidnica současně chystají vydání podledního 12. čísla časopisu INSPIR.  

  V rámci realizace projektu INSPIR jsme začali jednat o setkání skautů z Jawora a Skutče úplně jako první. Nejrůznější překážky ale umožnily první setkání až v sobotu 8. února 2020. Ale nebylo to nějaké ledajaké setkání.

  V Luži byli harceři pozváni do srubu, jehož původním majitelem byla horská služba v Peci pod Sněžkou a který nyní slouží potřebám mimořádně rozvinutého skautského střediska v Luži. Manželé Karel a Hana Zlesákovi připravili v klubovně pro harcery z Jawora vedené na výpravě Michalem Czarneckim  i malé pohoštění a skauti s harcery porovnávali svoje zákony, historii, slib, pokřiky  a celou skautskou a harcerskou činnost. Shledali mnoho styčných bodů ve všech ohledech tohoto celosvětového hnutí mládeže, který byl založen ve Velké Británii roku 1907 a má v obou zemích více než stoletou tradici.

  Dalším zastavením devatenáctičlenné výpravy krojovaných harcerů vedených dvěma harcermistry vyl skanzen Betlém v Hlinsku v Čechách. Tam si prohlédli domky postavené na přelomu 17. a 18. století, z nichž vznikl skanzen uprostřed města, který má svoje obchůdky i stylovou restauraci, v jejímž podkroví skauti a harceři společně poobděvali.

  Odpoledne navštívili pietní místo - 24. 6. 1942 nacisty vypálenou obec Ležáky, kteří zde našli radiostanici parašutistů, kteří pomohli k atentátu na říšského protektora Haydricha v Praze. Krásné předjarní počasí umožnilo i procházku po celé bývalé vesnici s výkladem o historii. Wojciech Mucha, hacermistr,  poznamenal: „V Polsku je několik lomů, kde nacisté nahnali lidi do opuštěných lomů a pak do nich naházeli granáty. Tady je krásně upravené pietní místo, kde se každý rok koná vzpomínková akce.“

  Pro mnohé nejzajímavější bylo zastavení na základně Junáka Skuteč v Mrákotíně. Celou základnou provedl skauty Martin Pavliš, který harcerům promítl i film o historii čtyřleté rekonstrukce objektu a sdělil, že se podařilo na materiál pro rekonstrukci získat dotace.

  „Veškerou stavební činnost – fyzickou práci, vykonali skauti ze střediska Skuteč, tedy i skauti z Mrákotína, Ranné, Krouny a Skutče, kteří již mají na základně místo pro své schůzky a vícedenní akce. Skutečně moderně vybavenou základnu mohou pronajmout i jiným organizacím,“ řekl Martin Pavliš.

  Posledním zastavením byl hřebčín a zámecký park ve Slatiňanech. V zámecké restauraci mi při večeři řekli:

Michal Czarnecki, harcermistr z Jawora: „Moc děkujeme za skvělou organizaci setkání. Rádi jsme toho tolik poznali. pro nás byl výlet tím nejkrásnějším v naší novodobé historii.“

xy: „Nejvíc se mi líbilo v Mrákotíně, takovou základnu bychom potřebovali také.“

xy: „Nejvíc mi chutnal smažený sýr!“

  Již tuto sobotu 8.2.2020 se uskuteční výjezd polských harcerů na návštěvu do skautského střediska Skuteč, Luže a Hlinsko. Jednání o návštěvě byla poměrně složitá a trvala nejdéle ze všech branží projektu INSPIR. Polští harceři navštíví klubovnu skautů a skautek v Luži, dále Betlém v Hlinsku, vypálenou osadu Ležáky a novou základnu skutečských skautů vybudovanou v Mrákotíně. Akce se zúčastní rovněž skauti z Luže, ze Skutče a z Hlinska. Cílem je navázat nové přátelské přeshraniční vztahy.

Zlotoryjští modeláři v Čechách

Modelárna Zlotoryjského střediska kultury a rekreace

Instruktor modelářství Stanisław Zawadzki již nějakou dobu organizuje pro své modeláře výlety do zahraničí, nejlépe k jižním sousedům, kde není velká jazyková bariéra. Například do nějaké modelárny nebo na společné workshopy. V cestě jim však stál nedostatek finančních prostředků. Když tedy obdržel propozice dvoudenního studijního výjezdu do Čech a to bez jakýchkoliv nákladů, bez váhání souhlasil.

 

Aktualizace těchto stránek je spolufinancována z projektu INSPIR - intenzivní spolupráce sítí institucí regionů,
reg. č. CZ.11.4.120/0.0/0.0/15_006/0000097 realizovaného v letech 2017-2020