V rámci realizace projektu INSPIR jsme začali jednat o setkání skautů z Jawora a Skutče úplně jako první. Nejrůznější překážky ale umožnily první setkání až v sobotu 8. února 2020. Ale nebylo to nějaké ledajaké setkání.

  V Luži byli harceři pozváni do srubu, jehož původním majitelem byla horská služba v Peci pod Sněžkou a který nyní slouží potřebám mimořádně rozvinutého skautského střediska v Luži. Manželé Karel a Hana Zlesákovi připravili v klubovně pro harcery z Jawora vedené na výpravě Michalem Czarneckim  i malé pohoštění a skauti s harcery porovnávali svoje zákony, historii, slib, pokřiky  a celou skautskou a harcerskou činnost. Shledali mnoho styčných bodů ve všech ohledech tohoto celosvětového hnutí mládeže, který byl založen ve Velké Británii roku 1907 a má v obou zemích více než stoletou tradici.

  Dalším zastavením devatenáctičlenné výpravy krojovaných harcerů vedených dvěma harcermistry vyl skanzen Betlém v Hlinsku v Čechách. Tam si prohlédli domky postavené na přelomu 17. a 18. století, z nichž vznikl skanzen uprostřed města, který má svoje obchůdky i stylovou restauraci, v jejímž podkroví skauti a harceři společně poobděvali.

  Odpoledne navštívili pietní místo - 24. 6. 1942 nacisty vypálenou obec Ležáky, kteří zde našli radiostanici parašutistů, kteří pomohli k atentátu na říšského protektora Haydricha v Praze. Krásné předjarní počasí umožnilo i procházku po celé bývalé vesnici s výkladem o historii. Wojciech Mucha, hacermistr,  poznamenal: „V Polsku je několik lomů, kde nacisté nahnali lidi do opuštěných lomů a pak do nich naházeli granáty. Tady je krásně upravené pietní místo, kde se každý rok koná vzpomínková akce.“

  Pro mnohé nejzajímavější bylo zastavení na základně Junáka Skuteč v Mrákotíně. Celou základnou provedl skauty Martin Pavliš, který harcerům promítl i film o historii čtyřleté rekonstrukce objektu a sdělil, že se podařilo na materiál pro rekonstrukci získat dotace.

  „Veškerou stavební činnost – fyzickou práci, vykonali skauti ze střediska Skuteč, tedy i skauti z Mrákotína, Ranné, Krouny a Skutče, kteří již mají na základně místo pro své schůzky a vícedenní akce. Skutečně moderně vybavenou základnu mohou pronajmout i jiným organizacím,“ řekl Martin Pavliš.

  Posledním zastavením byl hřebčín a zámecký park ve Slatiňanech. V zámecké restauraci mi při večeři řekli:

Michal Czarnecki, harcermistr z Jawora: „Moc děkujeme za skvělou organizaci setkání. Rádi jsme toho tolik poznali. pro nás byl výlet tím nejkrásnějším v naší novodobé historii.“

xy: „Nejvíc se mi líbilo v Mrákotíně, takovou základnu bychom potřebovali také.“

xy: „Nejvíc mi chutnal smažený sýr!“