Tento styl reportu ze zápasu vidíte na našich stránkách poprvé. Krásnou reportáž z průběhu zápasu již napsal Jirka Daniel, já se pokusím zápas přiblížit pomocí diagramů, které mohou sloužit i jako trénink pro Vás. Takže pohodlně se usaďte, nažhavte šachové mozky a pojďme na to. Upozornění! Hned pod diagramy bude uvedené řešení, takže pokud chcete opravdu řešit, tak pozor ať nesjedete až k němu!

Jak již celkové skóre napovídá, zápas byl velmi vyrovnaný a podle ukázek uvidíte, že zápas mohl skončit i naší výhrou. Jako první bohužel prohrál Slawek Machlowski, kritická pozice nastává v 34. tahu bílého. Co byste hráli? 

                                                                                 

Naděje na remízu drží jedině 34. Dxd3, Dxh2 35. Kg4, Dxa2 má sice černý pěšce více, ale vyhráno zdaleka není. Bohužel Slawek zahrál 34. Ve8+, Vxe8 35. Dxe8+, Kh7 36. De4+, f5 a je konec, neboť nejde dobrat pěšce na d3 pro 36. Dxd3, Dxh2+ 37. Kg5, Dh6+ 38. Kxf5, Dg6+ a bílý přichází o dámu, ale i jiné ústupy dámy nepomáhají, neboť rozhodne volný d pěšec.

Martině Kořenové se úplně nepovedlo zahájení, přišla o pěšce a stojí na prohru. Jak černý na tahu vychytal problémy bílé pozice?

                                                                                 

Přišlo silné 23. ..., Db6!, problém je, že nevisí jenom pěšec na b2, ale hrozí i nepříjemné Jg4. Partie skončila za pár tahů výhrou černého.

Bohužel jsme přidali i třetí prohru u Mirka Čermáka, který po 35. tahu bílého prohrál na čas. Co byste zahráli za černého a jaké je podle vás hodnocení pozice?

                                                                                 

Tah asi není tak těžký, jediné logické je vzetí pěšce na g7, tedy 35. ..., Jxg7. Ale co to hodnocení? Bílý má kvalitu více, ale i přesto stojí černý lépe, dle počítače -2, především díky slabému králi na f2.

Pojďme už na pro nás veselejší výsledek. Svojí premiérovou výhrou v 2. lize se blýsknul Vašek Kroulík. Zde jsem si vybral moment již ze 7. tahu, kde bílý zahrál podivné b4. Jak toho Vašek správně využil?

                                                                                 

Vašek to vyřešil správně, sebral 7. ..., dxc4 a po 8. Dc2, b5 9. a4, a6 mu zbyl navíc krytý volný pěšec a bílému navíc slabý pěšec na b4. Partie se ještě hrála dlouho, ale Vašek zvládl realizaci s přehledem.

Jistotu alespoň zápasové remízy získali hosté na 4. desce, kde se tentokráte nedařilo hrdinovi z minulého zápasu z Jihlavy Tomáši Míkovi. Jak bílý na tahu dokončil svoji povedenou partii? 

 

Přišlo 46. Sxh6!, střelce brát nelze pro Vg6 a černý musí dát dámu, ale tím se nevykoupí. Stalo se 46. ..., Sg7 47. Sxg7, Vxg7 48. Vxg7+, Kxg7 49. exf6+, Jxf6 50. Je5 s jasnou výhodou bílého, partie již neměla dlouhého trvání. 

Poslední 3 partie neuvedu v přesném pořadí, ale podle atraktivity partie. Takže nejdříve moje. Jaký tah byste za mne (černého) hráli a jak poté koncovku hodnotíte, příp. jaký by byl Váš plán? 

                                                                               

Přišlo 47. ..., h4 a bílý, ačkoliv počítač hlásí jen drobnou výhodu černého, má veliké problémy, neboť musí krýt pěšce na e3 a zároveň nesmí pustit černou dámu na f3.  Přišlo 48. Df2? (ale co jiného? počítačové Kg1 se fakt nechce), b5! a černý si rychle vytvoří volného pěšce 49. Dxh4, c4 (netřeba brát na e3, céčko rychle dojde do dámy) a partie po pár tazích skončila.  

Další bod přidal po skvělé partii Mirek Pavlíček. V pozici na diagramu si černý vzal pěšce na e4, jak ho za to Mirek správně potrestal (první tah i varianta)?

31. Db1!, tah zpátky vytvářející obrovské problémy černému 31. ..., Jd6 32. Jxe7+, Dxe7 33. Dxg6+! pointa celé kombinace, bílý získává dvojici střelců, černý má slabého krále a slabé pěšce jako bonus. Hrálo se ještě dlouho, ale pouze na jednu branku. 

A na závěr jsem si musel nechat souboj jedniček obou týmů, kde se tvrdě bojovalo až do holých králů. Tato partie si zaslouží diagramů víc, vybírám 3 momenty. První je krátce po zahájení, jaký plán a s tím spojený i tah byste za Piotra Sabuka zahráli?

Správně přišlo 14. Sg4, problémem černého je jeho střelec na g7, proto strategii zaměříme na slabá bílá pole a chceme zabránit černému v tahu f5 a rozehrání jeho černopoláka. To se také povedlo, posuďte na dalším diagramu. Jak dále pokračovat v podobné strategii?

  

Opět správně 24. a4!, výhoda bílého je již zřejmá, však prakticky hraje přesilovku 3 figury proti 2.

Bohužel rozhodnutí z 32. a 33. tahu dali černému šance jakž takž vyrovnat. Zvládnete pokračovat za bílého lépe? 

 

V partii přišlo 32. gxh5, g4! 33. Dc1 (v časové tísni), Dxc1 a černý je z nejhoršího venku. Mělo se stát 32. Vc7! a před černým jsou skoro neřešitelné problémy. Po 32. ..., Sf6 přijde 33. Vxf7+! a bílý lehce vyhraje (Kxf7, Dc7+ šach a bílý dobírá věž na b8 s rozhodující výhodou). Alternativou je 32. ..., Ve8 ale po 33. Dc6, Sd8 34. Vc8 brzy černý něco ztratí. Poté se už partie držela v mezích rovnováhy a tak i skončila. Škoda, tady jsme nebyli daleko od výhry.

A to je vše. Snad se tento nový styl reportu líbil a někdy se k němu jistě vrátím. Gratuluji všem za každou vyřešenou ukázku, nebylo to nic lehkého. Tak zase někdy příště a držte nám palce 17. 3. doma proti vedoucímu týmu soutěže Chotěboři.