První liga dorostu je mezistupněm po krajském přeboru a extraligou dorostu. Ve čtyřech prvních ligách dorostu startuje 48 týmů, v extralize jen 16. Tam jsou týmy už tak silné, že ty nejlepší by byly v 6 hráčích schopné konkurovat i druholigovým týmům dospělých, zatímco v 1. lize jsou týmy na úrovni srovnatelné s regionálním přeborem nebo krajskou soutěží dospělých. Stejně jako pro RP navrhuji již dlouho tempo 60 minut + 30 sekund na tah, tak aby týmy stihly při kratších dojezdových vzdálenostech v pohodě nedělní oběd a soutěž se rozšířila i pro rekreační šachisty, navrhuji toto tempo i na úrovni ŠSČR pro 48 týmů první ligy dorostu.

  Vede mě k tomu to, že tým Regionu Panda absolvuje většinu zápasů této soutěže (8/11) ve dvou víkendových čtyřkolech, tedy třeba tak, že v sobotu ráno vyjíždíme v 6 hodin, do Náměště nad Oslavou dorazíme před 9. hodinou a v 9 tam začne zápas tempem 90+30, tedy skončí kolem jedné hodiny, někdy až ve 13:30. Po obědě nastoupíme k dalšímu 4,5 hodiny dlouhému zápasu v 15 hodin, končíme 19-19:30, vyspíme se na jiné posteli než jsme zvyklí a v neděli zase dvoukolo, domů odjíždíme asi v 19 hodin, přijíždíme kolem 22 hodin. 

  Šachový svaz se sice nemusí řídit předpisy MŠMT, které neumožňují učit děti ve věku 13-16 let (takové v 1. lize startují nejčastěji) déle než 5 pětačtyřicetiminutových hodin denně, ale můžete se rozhodnout sami, do jaké míry je k takovému ustanovení vhodné přihlížet. Že by všechny šachové děti byli géniové a snadno snášely těch 8-9 hodin dva dny po sobě v jinak normálním režimu školního vyučování? Vždyť nejen Panda má na zadních šachovnicích i kluky a holky s úrovní 0-1200 ELO ve věku 10-13 let...

  Přednesl jsem tyto argumenty na rozšířené Komisi mládeže, která se konala poprvé po 15 měsících v Harrachově a navrhl zkrátit tempo tak, aby nebyla víkendová čtyřkola, ale dvoukola. Abychom do vzdáleného místa mohli odjet v sobotu v poledne, odehrát odpoledne první partii a druhý den v neděli druhou a odjet po obědě domů. Aby se vytvořil prostor na rozbory partií, možná i na výlet na zajímavá místa a aby šachy přinášely dětem radost. V komisi zasedalo asi 10 lidí. Styl, kterým dovedl předseda Zdeněk Fiala účastníky jednání k hlasování bych přirovnal ke schůzím vedeným mágy v osmdesátých letech minulého století. Proto potom hlasovalo proti asi 5-6 přítomných, návrh jsem podpořil jen já a hlasování se zdržel jen Standa Stárek z Říčan (StČ), Petr Pisk, pan Huttner z Karlovarska a ještě čtvrtý muž, jehož jméno neznám. 

  Návrh jsem neprosadil. Jsem však přesvědčen o jeho správnosti, o špatné politice ŠSČR v tomto směru a považoval bych se za sraba, kdybych ustoupil definitivně. v TOMTO SMĚRU JE KAŽDÁ DEMOKRACIE SLABÁ, JSOU VĚCI, KTERÉ MÁ ŘÍDIT ROZUM. 

  Prosazení některých opatření trvá i několik let. Možná je současné složení KM zatím nezralé takový návrh přijmout, takže budeme muset pár let počkat jako třeba v případě přijetí opatření ke zvýšení odstupného, jehož prosazení mi trvalo asi 10 let.