Potkala se s mistry světa Karpovem a Kasparovem. V simultánce se jí podařilo porazit nejlepšího českého šachistu současnosti Davida Navaru. Na šachové olympiádě v Moskvě byla největší oporou českého družstva.

Máme pro vás čtvrté pokračovaní rozhovoru se slavnou rychnovskou rodačkou, která v roce 1994 dosáhla na titul mistryně šachu, když překročila ELO 2300 bodů a získala jeden bal šachové velmistryně! Martina KOŘENOVÁ - Holoubková (47) pro web Pandy a Orlický týdeník dnes zavzpomíná na slavné MS v Jakartě, problémy s trenérem a olympiádu v Moskvě.

 

 

 

MISTR SVĚTA v šachu Anatolij Karpov na pardubickém Trimex Openu 1993 Martině podal ruku a před MS v Jakartě ji popřál hodně štěstí a aby už tolik v posledních dnech nemyslela na šachy.

 

Na mistrovství světa v indonéské Jakartě vás prý neustále naháněli nejen šachisté! Jak si 18-leté děvče z Rychnovska užívalo kombinaci pohledné a chytré české šachistky? „Ještě před mým odletem do Jakarty jsem zažila velké mediální haló. Spousta článků, rozhovorů a cestou na Ruzyni návštěva v televizním pořadu Kontakt. Měla jsem na sobě černobílý úbor z obchodu Vamberecká krajka a odpovídala jsem na otázku, jak chodí pěšec (směje se). Řekla jsem, že to je úplně jednoduché, hodně jsem se styděla. Na letišti v Jakartě jsem málem nebyla vpuštěna do země. Okolo mě vojáci a já u sebe měla bílý prášek. Byl to prášek na praní! Moje praktická maminka mě vybavila. Měla jsem tam být tři týdny a kufr nebyl nafukovací. Vezla jsem i několik tlustých šachových knih a šachy. Dopadlo to dobře, trenér Evžen Gonsior byl dobře jazykově vybaven a vše vysvětlil. Dali nám přes hlavu květinový věnec a nasedli jsme do taxíku směr pětihvězdičkový hotel Sahid Jaya. Byla jsem velmi oblíbená mezi místními muži. Nemohla jsem chodit pěšky, volali na mě dělníci z mrakodrapů, chtěli se se mnou stále fotit. Po každém kole za mnou utíkali po chodbě. Já běžela udýchaná k výtahu. Došlo to tak daleko, že veřejnost dostala zákaz vstupu. Jakýsi Toni mně totiž ustavičně volal na pokoj. Když se se mnou fotil, hladil mě po zádech. Mého trenéra zájem o mě zpočátku těšil. Po čtyřech kolech jsem měla 2,5 bodu ze 4 partií, pak měl přijít volný den ...“

MS ŽEN v mezipásmovém šachovém turnaji – Jakarta, Indonésie. Po příletu zleva: trenér Evžen Gonsior, Martina a prezident FIDE Florencio Campomanes. 

 

MS v Indonésii, partie Martina Holoubková - Christina Foisor z Rumunska, dvanáctinásobná účastnice šachových olympiád žen.

 

Tak to byl super vstup na MS, pokračujte. „V předvečer jsme byli pozváni do thajské restaurace a druhý den jsem měla velké bolesti hlavy a celodenní nevolnost. Volný den jsem proležela na pokoji. Myslím, že jsem se přiotrávila jídlem. V dalším průběhu turnaje už mi body skoro nenaskakovaly. Po prohraném pátém kole se navíc na mě rozzlobil trenér, nelíbila se mu moje hra. A vše dobré se otočilo ve špatné. Ta pozornost okolí mě odváděla od šachu a s trenérem jsme to nedokázali vyřešit, náš vztah to poškodilo. Turnaj jsem si však parádně užila. Našla jsem si kamarádky, tedy spíš si našly ony mě, Mona, Lisa, Susi. Provedly mě zlatými apartmány hotelu Sahid Jaya, kde byla ve stejné době, kdy se hrál turnaj, ubytována rocková kapela Scorpions. Vzaly mě na střechu hotelu, kam přistával vrtulník a po skončení turnaje mi ukázaly celou Jakartu. Byla jsem s nimi v jejich rodině, viděla jsem prostředí vysoké školy, vzaly mě na karaoke, o kterém jsem do té doby neměla tušení. Chtěly, abych zůstala ještě měsíc, že by mě vzaly na Bali. Chtěly za mnou přiletět do Prahy. Roky jsme si ještě dopisovaly. Turnaj skončil mým předposledním místem. Na závěrečný banket mě ale oblékli do indonézského kroje a usadili ke stolu s vítězkou turnaje a nejmocnějšími muži v zemi. Každý se se mnou chtěl fotit, i vítězka Ketevan Arakhamija (směje se). V průběhu večera mě pozvali na pódium a předali kabelku z hadí kůže. Mělo to nejspíš znamenat, že jsem vyhrála Miss turnaje.“

MS Jakarta - Vedle Martiny stojí uprostřed kamarádka Mona a vpravo Dabrovska z Polska, s kterou byly na pokoji. V Buenos Aires vyhrála MS juniorek!

 

MS Jakarta - Závěrečný ceremoniál a Martina v kroji zvolena Miss mezipásmového turnaje.

 

 

Dva roky ELO 2335 !

Jaké bylo vaše nejvyšší ELO, výkonnost? „Moje nejvyšší elo bylo 2335 a trvalo dva roky, než je někdo překonal. Už jsem v Čechách moc nehrála, protože jsem věděla, že doma to neumím. Stále jsem cítila velký tlak a velké očekávání. Vyhrála jsem dva velké turnaje. Na prvním ve Weil am Rhein jsem si uhrála první bal velmistryně. Druhý, mezinárodní Schachfestival v Drážďanech, se konal v době, když venku několik dní pršelo. Přišly první velké povodně a já celou svou výhru dala na povodeň. Po mém odchodu ze šachu se objevily naše doposud největší hvězdy, Jana Jacková a Kateřina Němcová. Ty dosáhly elo přes 2400.“

V roce 1993 získala titul FIDE Woman International Master, co to přesně znamená? „Znamená to mezinárodní šachová mistryně a titul je doživotní. Je na nejnižší úrovni mezinárodních titulů. Říká se, že ženská velmistryně je výkoností jako mužský mezinárodní mistr. Velmistryní jsem se stát nechtěla. Jeden velmistrovský bal jsem získala a dalšímu se vyhýbala. Bála jsem se, že pro mě nebude jiná cesta než profesionální dráha sportovce, jak to po mně chtěl můj trenér Evžen Gonsior. Za ním jsem jezdila každý týden do Hradce Králové. Tvrdil mi, že v ničem jiném nebudu tak dobrá a mám dělat to, co je obecně správné. Mluvil mi hodně do osobního života. Připravoval mě na dospělácký život. Říkal, že psychická stránka je podstatná, tak se mnou rozebíral úplně všechno. Šachy se dostávaly na druhou kolej. Evžen Gonsior před několika týdny zemřel a jeho jméno je v šachové Síni slávy ŠSČR. Měl velký respekt. A nikdo moc nechápal, proč jsem na začátku kariéry ve světovém ženském šachu raději odešla – od vrcholového sportu i od něj jako trenéra.“

TITUL FIDE Woman International Master

 

Bylo toho na vás prostě už dost. „Studovala jsem zároveň učitelství pro 1. stupeň na Vysoké škole pedagogické v Hradci Králové a po prvním ročníku jsem přestoupila od šachu, od trenéra, do nových vod do Prahy. Znamenalo to pro mě velký restart. Získala jsem dvě životní kamarádky Lucku a Hanku a na studiu jsem si připadala jako na nadstavbovém gymnáziu. Studovaly jsme výtvarné umění, dramatickou výchovu, jezdily na jazykové pobyty do Francie a Berlína. Ve škole jsme byly od rána do večera. Udělala jsem si tři státnice navíc. Lucka pracuje na ambasádách, v Berlíně, ve Vídni, teď v Mnichově. Všude jsem se za ní jela s rodinou podívat. Na vysoké škole jsem se také seznámila s manželem. Máme tedy z tohoto období společné zážitky. Když jsem jezdila do Německa na Bundesligu a už jsem s ním začínala chodit, dělala nám doprovod Jana Jacková, která u mě přespávala na kolejích ve Voršilské.“

Kritik KARPOV

Jeden z nejlepších šachistů všech dob Rus Anatolij Karpov (71), poslanec ruské Státní dumy patří k jedním z mála kritiků války na Ukrajině, kde má několik přátel. „Přál bych si, aby to skončilo, aby přestali umírat mírumilovní lidé. Politici a generálové rozhodují a obyčejní lidé bojují a umírají.“ Staly se tyto slova pro něho osudná? Od října 2022 totiž leží v kómatu, kdy za nevysvětlených okolností utrpěl poranění mozku! Prý měl „nešťastně upadnout“, ale mluví se o tom, že byl napaden. Smutný konec legendy.

 

Nejlepší na OLYMPIÁDĚ

V týmu žen jste se na šachové olympiádě 1994 v Moskvě stala nejlepší českou hráčkou! Na první šachovnici jste získala 7,5 bodu z 12 partií! Jak ji hodnotíte? „Mám na tuto akci hodně krásných zážitků a moc děkuji Ivanu Hausnerovi, že mě tenkrát do reprezentace nominoval a dal mi rovnou první desku. Jako trenér byl suprový. Bydlelo se a hrálo se v hotelu Kosmos. V Českém domě v Moskvě žil pět let se svou rodinou bratranec mého táty. Měli malé děti, tak jsem je navštěvovala a oni se chodili dívat na mě. Teta mi darovala pravý ruský kožich. Přivezla jsem si ho domů, ale v Čechách jsem ho nosila výjimečně. Za to v Moskvě mi hodně posloužil. V družstvu se mnou hrála jedna ze dvou mých nejbližších českých šachistek, Jana Hájková Mašková. Druhá je Eliška Richtrová. Byly jsme spolu na pokoji a četla mi Pravidla moštárny od J. Irvinga. Co mi nepřečetla nahlas, to mi vyprávěla. Můj první silný literární zážitek. Film se mi nezdál tak skvělý jako kniha. Zvláštní věc jsem zažila ve výtahu. Jel se mnou jednou Garri Kasparov zahalený v šátku, aby ho nikdo nepoznal! Měl v té době už zakázaný vstup do hotelu a nemohl hrát za Rusko. Po šachové stránce se mi velmi dařilo až na poslední kolo. Měla jsem s Francouzskou dva pěšce víc a uhrála jsem jenom remízu. Mohly jsme dělit desáté místo. Bohužel jsem probděla z nervozity před poslední nejdůležitější partií celou noc. Chodila jsem po chodbách, dělala hvězdy a nic. Hlava byla stále aktivní. Po návratu z Moskvy jsem z vyčerpání onemocněla a skončila na antibiotikách.“

PŘÍŠTĚ poslední díl: Martina se vdala za Vladimíra Kořena

 

OLYMPIÁDA v Moskvě 1994. Zápas ČR - Chorvatsko. Vpravo vzadu na 1 šachovnici Martina Holoubková. uprostřed Jana Hájková Mašková a v popředí Silvie Šaljová.

 

V KOŽICHU OD TETY na olympiádě v Moskvě.

 

ČLÁNEK Jiřího Daniela v Orlickém týdeníku o olympiádě v Moskvě 1994, brzy tomu bude 30 let ... 

 

ČLÁNEK Jiřího Daniela o velmistrovském balu Martiny Holoubkové.

 

SIMULTÁNKA s nejlepším Čechem současnosti Davidem Navarou v Říčanech. Psal se rok 2005 a Martina jako jediná vyhrála!