Hned po skončení každého ročníku činím základní kroky k uskutečnění dalšího ročníku M ČR SENIORŮ V Rychnově. Učinil jsem tak i vloni, dohodl termín v divadle, otevření Národního domu v sobotu i v neděli, kdy mají normálně zavřeno), dohodl termín ubytování s našimi domovy mládeže.

  Již koncem listopadu mi Domov mládeže oznámil, že v roce 2022 bude probíhat rekonstrukce objektu, kdy místo dosavadních společných sprch a WC budou vybudovány sprchy a WC vždy jen pro dva dvoulůžkové pokoje a se stavební firmou je domluveno dokončení prací v květnu 2022, ale tento termín může být ohrožen. Počátkem března se tato hrozba proměnila v realitu, termín dokončení stavebních prací je nyní zhruba konec listopadu (nebo prosince).

  Žádnou radost mi to neudělalo. Normálně jsme obsazovali v Domově mládeže přibližně 30 dvoulůžkových a 25 jednolůžkových pokojů, ostatní bydleli podle vlastních dohod jinde. Musel jsem na skutečnost reagovat, přestože jsme mezitím vyhráli konkurz na pořadatele M ČR seniorů 2022. Smlouvu se ŠS ČR o pořadatelství jsem nemohl uzavřít a tuto skutečnost jsem svazu oznámil i přesto, že mám rozjednanou možnost uspořádání dalšího ročníku  v rychnovském formátu na náhradním místě, jihovýchodě Moravy.

  Šachový svaz ČR reagoval přirozeně. Vyhlásil nový konkurz. Vyhlásil ho ale tak, že zrušil rychnovské kategorie 50, 60, 70 a 80, rozhodl o tom, že se bude hrát v kategoriích, které několik let po nás začala vyhlašovat světová a evropská šachová federace. Mají být jen dvě kategorie – nad 50 a nad 65 let. To nepochybně usnadní organizaci, ale nejsem si jist, že to přiláká stejný nebo vyšší počet účastníků M ČR seniorů.

  Každopádně přeji Šachovému svazu i všem zájemcům o účast v M ČR seniorů hodně krásných prožitků na seniorech jiného formátu a na jiném místě. Jen pro zajímavost připomínám, že jsem v roce 1989 stál u vzniku extraligy a lig dorostu, o pár let později se mi podařilo ustavit M ČR družstev mladších žáků, M ČR žáků v rapid šachu. Všechny tyto soutěže už mají dávno jiné pořadatele, staly se potřebnými a mají  i dobrou perspektivu.

  V Rychnově budeme letos od seniorů sice odpočívat, ale vzadu v hlavě mi již vrtá myšlenka na obohacení šachové komunity jinak. V úterý máme v Rychnově nábor nováčků z 1. a 2. tříd ZŠ, koncem dubna se budu věnovat svým 25 žákům z 1. stupně ZŠ ve Slatině nad Zdobnicí a budu-li živ a zdráv, třeba za rok vymyslíme i něco pro seniory.

  Krásné léto!