Rychnovský šachový festival opět s titulem Mistrovství České republiky seniorů skončil. Stejné díky, jako jste projevili jako účastníci nám pořadatelům, musíme vyjádřit i my. Snad poprvé v historii účastníci dokonce nechali všechny klíče od pokojů na obou internátech, čímž pomohli oběma stranám.

Někteří z Vás ještě nevědí o tom, že si mohou u Pavla Hubeného, který získal na našem turnaji keramiku GENTLEMAN 2021, objednat sadu asi tří set fotografií z turnaje – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., telefon  723 278 475. Již 28. 8. V sobotu v 9:15 končí prezence turnaje O putovní pohár města Boskovic.

Vůbec jsme se zatím nezmínili o dvou akcí. Za vydařený se dá považovat výlet do Babiččina údolí a do Náchoda, kterého se zúčastnilo 36 ubytovaných.

Poslední doprovodnou akcí byl sobotní turnaj ve Fischerově šachu, který ke svému překvapení vyhrál  autor těchto povídání, Jiří Daniel. Druhý se shodným počtem 7 bodů skončil Ernest Gibiec z Těšína a třetí gentleman Pavel Hubený. Přitom ve startovním poli 26 hráčů byla řada silných šachistů.

Pěšákem letošního festivalu se stal Jaroslav Pilík. Asi všichni ho obdivujeme, jak se pohybuje při své invaliditě o francouzských holích, přitom přijel vlakem!

Závěr hlavních turnajů byl nesmírně bojovný a dramatický, jak se můžete přesvědčit v on-line přenášených partiích i v uložených partiích na webu.

50+: Jediná kategorie, kde bylo před posledním kolem jasno. Suverénním vítězem se stal Jan Bartoš. Až v posledním kole si pokazila svůj jinak úžasný výkon Jaruška Voráčková a unikla jí medaile v boji s nejlepším hráčem rychnovského okresu Tomášem Blažkem. Byla by první ženou, která by to za 23 let v Rychnově dokázala. Také vítězná partie individuálního člena ŠS ČR Karla Dusbaby s Vladimírem Pánem hodně překvapila.

60+: Zdeněk Urban měl v posledním kole silnější nervy než Jan Mojžíš z Náchoda a také více štěstí ve zdánlivě nevýznamné poslední partii celého turnaje, která se hrála téměř 4,5 hodiny. Znovu získal Krále šachových seniorů před černým koněm soutěže Petrem Malinovským, který měl obrovské štěstí v partii s  Petrem Šobotníkem, ale stačilo to jen na druhé místo. Oba však v turnaji neokusili porážku. Třetí skončil Alexandr Marša z brněnské Lokomotivy, který v posledním kole překvapil vítězstvím s Ernestem Gibiecem, nasazenou jedničkou.

70+: Obrovskou vůli po vítězství projevili veteráni Jaroslav Mojžíš z Pardubic a Vlastimil Sejkora z Děčína. Oba vyhráli poslední kolo a pro vítěze Jaroslava Mojžíše rozhodl BK. Ale také to, že Mojžíš vyhrál s Janem Kohoutem z Jičína, hrajícím v Rychnově v životní formě a stačila výhra v posledním kole, aby se právě on stal mistrem republiky! Drama do posledních vteřin.

80+: Kategorie stále oblíbenější. Vítězství se dočkal Vladimír Holeček z Beskydské šachové školy Frýdek Místek, který stejně jako všech prvních pět hráčů neokusil během šesti kol hořkost porážky. Zářil optimismem i na výletě v Babiččině údolí, který sám vybral. Jezdí do Rychnova pravidelně a dočkal se. Stejný počet bodů získal Miloslav Jaček z Mladé Boleslavi, v této kategorii exmistr. Josef Prachař a Karel Martinec měli stejně jako oni dvě vítězství a čtyři remízy. Bojovné remízy.

Náš seriál reportáží z Rychnova ještě neskončil. V příštích dnech se objeví fotogalerie, obnovená listina vítězů a závěrečná zpráva. Tak příjemné čtení a hodně zdraví.