V úterý vyjde Orlický týdeník, kde redaktor Pavel Kumpošt seznamuje rozhovorem s Jiřím Danielem čtenáře s významnou sportovní akcí v Rychnově nad Kněžnou

V Rychnově nad Kněžnou byl v sobotu 7. srpna zahájen již 23. ročník Mistrovství ČR seniorů v šachu. Přes velká současná omezení se do něj přihlásilo 128 šachistů z celé České republiky. Hraje se denně v Pelclově divadle v Rychnově nad Kněžnou.

Zeptali jsme se Jiřího DANIELA:

Přijedou také letos zahraniční účastníci?

S ohledem na současnou pandemickou situaci jsme je letos nezvali. I tak je sál sál divadla plný. I obě přísálí.

Je nějaká novinka na letošním festivalu?

Stejně jako ve všech oborech i v šachu jdeme dopředu. Na turnaji bude k dispozici 35 šachových souprav on-line. Jsou to poměrně drahé soupravy Šachového svazu ČR dovezené z Prahy a našeho klubu. Na speciální šachovnici jsou identifikovány tahy dotekem, přenášejí se na monitor a okamžitě také na internet. Tím je zajištěna vysoká divácká přítomnost fanoušků šachu, kteří sledují až 30 partií najednou denně u svých počítačů po celé ČR i v zahraničí.

Jak dlouho jedna partie trvá a na jakých webech je možné partie sledovat?

Diváci mohou partie sledovat na webu Regionu Panda, tedy www.panda-rk.cz. Některé partie jsou kratší, ty nejdelší trvají 3-4 hodiny. Hraje se tempem 90 minut plus 30 sekund na tah každé partie.

Tomu tempu moc nerozumím…

Zavedl jej do praxe bývalý mistr světa Bobby Fischer. Na elektronických hodinách hráč po tahu vždy přeruší počítání svého času a ten běží soupeři. Přitom mu naskočí 30 sekund bonus za každý provedený tah.

To je asi organizačně dost náročná akce.

Máme za sebou již téměř čtvrt století tradice. Technický pokrok nezastavíš. Naštěstí mám kolem sebe odborníky a rozhodčím v Rychnově n. K. bude opět jeden z nejzkušenějších, Martin Šmajzr z Ústí nad Orlicí. na mě padají spíš organizační starosti s prezencí, dodržením vládních hygienických opatření,  ubytováním, zabezpečením doprovodných akcí a podobně.

Jaké doprovodné akce máš na mysli?

První den účastníky seznamujeme s turistickými příležitostmi na Rychnovsku, pořádáme výukový seminář šachu, druhý den je otevřený bleskový turnaj, další den společenský večer, kde si staří dobří známí rádi popovídají mezi sebou. V neposlední řadě autobusový výlet do Babiččina údolí a Náchoda a turnaj ve Fischerově šachu. Hraje se do čtvrtka jen odpolene, od pátku jen dopoledne.  

Budou v Rychnově velmistři?

Nebudou, ale bude zde řada mistrů šachu z téměř třicetitisícové šachové základny v ČR. Hraje se v kategoriích nad 50, nad 60, nad 70 a nad 80 let. V té nejstarší kategoriii hraje víc než deset nejúžasnějších hráčů. Přijďte se potichoučku podívat. S rouškou! Do neděle. Pavel Kumpošt