Panda opět září. Do Prahy si to přijelo rozdat o titul mistra 28 nejlepších družstev z celé republiky, z Královéhradeckého kraje jen dvě, Panda a ŠK Lípa, aby z toho bylo po letech pro radující se rychnovské družstvo krásné 2. místo.

Rychnovské Pandě opět dorostla velmi silná generace! Pod taktovkou rychnovského šachového Mozarta Jiřího DANIELA (67) získala o prodlouženém víkendu 11. - 13. června 2021 v Praze v hotelu Don Giovanni krásné stříbrné medaile na Mistrovství ČR družstev mladších žáků. Do panďácké historie se zapíší Michal Dušánek, Václav Kroulík, Tomáš Mík, Daniel Jan Krautschneider, Štěpán Kroulík a Nikol Bartečková.

Pro Pandu začal turnaj poněkud rozpačitě, když jako favorité v prvním kole prohráli s Opavou. Trenér Jiří Daniel však tuto prohru dokázal využít k dokonalé motivaci, aby už ve druhém kole naše děti suverénně přehrály Ústí nad Labem. Panďáci pak dál stoupali tabulkou vzhůru. Po výhře nad Náměští n.Oslavou a remíze s Jundrovem si Rychnováci připsali výhru nad obávaným Unichessem Praha. Výkon Pandy rostl, družstvo mága Daniela dále porazilo Říčany a pozdějšího letošního mistra ČR - ŠK Staré Město!

Jak to dále viděla jedna z přítomných maminek Veronika Kroulíková? „Panďáci se posunuli na průběžné druhé místo. V tu chvíli bylo jasné, že medaile nemusí být vůbec daleko! Následovala remíza s průběžným lídrem z Klatov na prvním stole, která nás lehce vzdálila medailovým pozicím. Ovšem v závěrečné rozhodující partii s Pardubicemi nenechala Panda nic náhodě a vítězstvím v poměru 3½ : 2½  se vrátila na druhou příčku." PANDA je STŘÍBRNÁ !!! Jak Mistrovství viděl i přítomný tatínek František Dušánek? „Panda je opět v republikové špičce! Do Prahy nás část vyrazila vlakem, kde si kluci samozřejmě zahráli šachy, cesta byla příjemná. Obrovský dík patří Jirkovi Danielovi, výpravu absolvoval dokonce se zlomenou rukou, se kterou šel hned v pondělí na operaci. Přejeme mu všichni brzké uzdravení. Jak to sleduji, pro kluky není jen trenérem, ale i kamarádem. Druhé místo Pandy je úspěchem celého družstva, když se nedařilo jednomu, zastoupil druhý, síla byla ve vyrovnanosti. Samozřejmě vynikal Tomáš Mík, ale ani takováto součástka by se ve špatném stroji tak neblýskala."  

 

Výsledky jednotlivců

Na 1. šachovnici nastoupil Michal Dušánek z Javornice, čerstvý krajský přeborník do 12 let. Získal 4 body z 9 partií, bilance (3-2-4). Cenná byla jeho výhra nad Juhaňákem (Elo: 1666) z Unichess Praha. Druhou šachovnici obsadil zkušený Václav Kroulík z Opočna. Jeho bilance: 4 body (3-2-4). Velkou zásluhu na úspěchu Pandy nese nováček Tomáš Mík ze Žamberka, který hrál na třetí šachovnici a získal rekordních 9 bodů z 9 možných (!) Ač do Pandy vstoupil teprve nedávno, vysloužil si v Praze přezdívku zabiják z Pandy! Cenné jsou jeho skalpy ve finiši turnaje nad Bukvajem (1549) a Starým (1589). Na 4. šachovnici bojoval Dan Krautschneider z Lupenice s bilancí 5½ bodu (5-1-3). Ten měl určitě radost z výhry nad Z.Starou (1388). Pátá šachovnice patřila Štěpánovi Kroulíkovi z Opočna, který získal 2½  bodu s bilancí (2-1-6). Na poslední  šesté šachovnici sbírala důležité a cenné body hostující Nikol Bartečková. Pro tým získala krásných 7½ bodu s bilancí (7-1-1) !

 

Zápasy rychnovské Pandy na MČR                                                                                                           

PANDA Rychnov – Slezan Opava 2:4, Spartak Ústí n.Labem 5:1, Náměšť n.Oslavou 4:2, Jezdci Jundrov 3:3, UNICHESS Praha 4:2, Říčany 1925 4:2, Staré Město 4:2, Sokol Klatovy 3:3, ŠK Polabiny Pardubice 3,5:2,5.

 

Hodnocení trenéra

Zeptal jsem se trenéra Jiřího Daniela, který se v Rychnově věnuje mládeži už přes 40 let, co říká na tento fantastický výsledek? „Pro tak malé provinční okresní město jako je Rychnov nad Kněžnou, je druhé místo v České republice nejen v šachu, ale v jakémkoliv sportu velkým úspěchem. V naší zemi je více než 200 šachových kroužků a přes 30 tisíc registrovaných hráčů, uspět v této konkurenci je vždy obrovský úspěch. Lze ho dosáhnout jen jednou za několik let, kdy doroste silná generace. Všechny děti ze sebe vydaly maximum a je to úspěch nejen tohoto týmu, ale i všech rodičů a trenérů. Těmi jsou v Pandě Martin Buločkin, Jan Horák, Ilja Mareš, Petr Koutný a Pavel Kačírek."

Na práci s mládeží (jako tréninky, příměstské tábory) se podílí také trenér Petr Kačírek.

A jak řekl Fanda Dušánek: „Mladí Panďáci mohou na medaili zaútočit i příští rok, z týmu odejde mezi starší jen Michal, ostatní budou silnější a třeba se objeví další Tomáš Mík."

Druhý zástupce Královéhradeckého kraje ŠK Lípa HK bohužel nevybojoval postupovou třináctku a skončil na 19. místě.

Šachová škola Panda děkuje za podporu Městu Rychnov n.K., Královéhradeckému kraji, MŠMT a dlouhodobým sponzorům RWT a Mados.

 

Tabulka zde : 

http://chess-results.com/tnr564508.aspx?lan=5

 

Fotografie od Veroniky Kroulíkové :