Na konci července jsme putovali Islandem, který vedle nepopiratelných přírodních krás nabízí šachistům, jako bonus, jednu zajímavost.

V roce 2008 zde zemřel mistr světa Bobby Fischer. Roku 1992 se zúčastnil "opakování" zápasu z roku 1972 se Spaským. Tento se odehrál v Bělehradu a tím Fischer vlastně porušil sankce, které tehdy platily na bývalou Jugoslávii.

Usídlil se pak právě na Islandu, kde svůj titul mistra světa získal.

V městečku Selfoss, asi 50 km od hlavního města Islandu, je malé muzeum (Boby Fischer´s Center). Sídlí tady také místní šachový klub. Uchovávají zde některé relikvie k zápasu z roku 1972, řadu fotografií, knih a také stůl u kterého se zápas Spaskij - Fischer hrál. I když.... spíš je to asi jeho kopie. Každopádně všem vřele doporučuji si o zápasu něco přečíst. Fischer byl totiž nejen nepopiratelný šachový génius, ale také podivín. O zápasu se občas hovoří jako o šachové frašce století.

 

 

Asi o 2 km dál leží ve vesničce Laugardaelir  hrob šachového mistra. Ona je to vlastně taková polosamota nebo možná zemědělské družstvo s malým hřbitovem. Běžný turista sem rozhodně nikdy nezabloudí. Kdysi jsem někde četl o legendě nebo pověře. Prý kdo přinese k hrobu Fischera figurku, tak se mu zvedne šachová výkonnost. Když někdo přinese pěšce, tak každý 4. tah zahraje jako Fischer. Když jezdce nebo střelce, tak každý 3. tah bude jako od mistra světa. Pokud u hrobu položíte věž, tak každý druhý tah. No a dáma znamená, že budete hrát jako Bobby Fischer.

No nezkuste to. Na přiložené fotografii vidíte, že Pavel donesl dámu. Já položil dokonce krále! O něm se v legendě nemluvilo, ale co když má hra pak bude ještě lepší, prostě mimo všechna měřítka, že..... :)

Jak to zafungovalo na prvním turnaji po návštěvě Islandu se dočtete v dalším článku. A až budete putovat na východ od Reykjavíku, tak se určitě stavte. Je to přinejmenším velká šachová zajímavost.

Zápas Spaskij - Fischer (resp. stolek ze zápasu :))