Přebor škol Královéhradeckého kraje v šachu 2019

Krajské kolo škol se hrálo ve třech kategoriích podle stupňů školní výuky, systémem každý s každým jednokolově. Časové tempo bylo stanoveno dle propozic na 2x10 minut plus 5 vteřin na tah pro kategorie B a C, nejmladší kategorie A hrála 2x15 minut plus 5 vteřin. V této kategorii se na začátku dostala do vedení sloučená škola BiGy, CZŠ, MŠ a ZUŠ Hradec Králové, jejíž silná sestava turnaji dominovala. O druhé místo byl napínavý souboj mezi třemi školami, ze kterého vyšla nejlépe ZŠ Gočárova HK A před domácími Třebechovicemi a Opočnem. Nováčka šachového přeboru z Opočna táhli bratři Kroulíkovi, když Václav byl stoprocentní na první šachovnici, Štěpán byl nejmladším účastníkem a celá sestava může hrát ještě další dva roky. Další místa obsadily školy z náchodského okresu, dva okresy svého zástupce v přeboru neměly.

V kategorii 6.-9. třída plus příslušné třídy gymnázií zvítězila ZŠ Gočárova Hradec Králové před Biskupským gymnáziem HK, takže si hradecké školy prohodily pořadí z mladší kategorie. S větším odstupem si bronz odvezli gymnazisté z Rychnova nad Kněžnou a další školy vyrovnaně bojovaly o čtvrté místo, kde rozhodoval každý uhraný bod. V obou kategoriích základních škol hrála družstva z malých obcí, takže šachu se daří také v menších místech. Bohužel v okresních kolech nestartuje vice městských škol, které by jistě složily dobré družstvo.

V středoškolské kategorii C získal vítězství medailista z republikového přeboru škol Gymnázium B.Němcové Hradec Králové, který v nejtěsnějším souboji předstihl obhájce krajského prvenství Lepařovo gymnázium Jičín. Pro pořadí byl rozhodující vzájemný zápas s výsledkem 2,5:1,5, stejně jako u kategorie B. Obě družstva měla výrazný bodový odstup od ostatních týmů, kde si pro bronz opět došli hráči z rychnovského gymnázia. Mezi středními školami všeobecně dominují žáci z gymnázií, letos byla jedinou jinou školou SPŠS a OA Náchod, která nahradila původně přihlášené Gymnázium Trutnov.

Je škoda, že letos se nezúčastnila přeboru žádná škola z trutnovského okresu, a proto byl větší počet družstev z Náchodska, kde bylo nejpočetnější okresní kolo. Pořadatelé museli posunout začátek turnaje o 25 minut díky pozdnímu příjezdu třech družstev z Jičínska, kterým ujel vlak. Kvalitní organizací se podařilo rychle dohnat časovou ztrátu a vyhlášení výsledků proběhlo ještě dříve než byl původní plán. První tři družstva v každé kategorii obdržela poháry, všichni účastníci obdrželi při závěrečném vyhlášení věcnou cenu podle vlastního výběru. První dvě nejlepší školy ve všech kategoriích postupují na republikový přebor škol, kde budou reprezentovat Královéhradecký kraj. Průběh krajského přeboru škol opět potvrdil, že šachy jsou sportem, který může mít místo ve školní výuce jako nepovinný předmět.