Tak jsme se dozvěděli novinu, že náš trenér a kamarád, hlavní postava Šachové školy Panda Rychnov – Jirka DANIEL slaví půlkulaté výročí a to 65. – narozeniny. Chtěli bychom mu tímto popřát především stále pevné zdraví, štěstí, pohodu a lásku kolem sebe, mnoho sil do dalších projektů, žádné nervy, spíš klid na chatě v Rybné, nebo někde ve vinárně a stále úsměv na tváři :)

Není od věci i trošku rekapitulace. Náš Jiřík tady v Rychnově nad Kněžnou buduje jako trenér mládežnickou šachovou základnu už od roku 1977. Oddíl Pandy založil v roce 1994. Jirka byl mnoho let velmi činný na nejvyšších místech Šachového svazu ČR. Deset let byl předsedou Komise mládeže šachového svazu ČR. Byl ředitelem Velké ceny Československa, kterou v roce 1989 transformoval na ligové soutěže mládeže a byl pak dalších 10 let ředitelem Extraligy dorostu ČR.

S Rychnovem v sezoně 1987/88 Velkou cenu vyhrál ! Založil systém a tradici MČR družstev ml.žáků do 12 let s krajskými kvalifikacemi. Řídil a transformoval dříve festivalové turnaje na MČR jednotlivců mládeže, které i v Rychnově uspořádal. S Rychnovem vyhrál senzačně mezinárodní turnaj v tehdejší SSSR, před týmy z Gruzie, Ukrajiny, či Běloruska ! Zasadil se o každoroční pořádání Přeborů škol na okresních, krajských a celostátních úrovních. Vedl mládežnickou reprezentaci ČR na 8 mistrovství světa, nebo Evropy (mj. v Brazílii, či ve Francii). S Pandou je 6-násobným mistrem ČR ! 2x vyhráli MČR družstev ml.žáků, 2x MČR družstev st.žáků v Zaječicích a 2x MČR extraligy dorostu ! S Rychnovem byl nepřetržitě 28 let v lize dorostu a 18 let v lize dospělých … V roce 1998 založil v Rychnově tradici MČR seniorů, kterým je ředitelem dodnes ! Podílel se na výchově hvězd československého a českého šachu jako je Martina Kořenová – Holoubková, Petr Mach, Petr Kačírek, Hana Pirklová, Michal Červinka, Martina Marečková, Václav Zatloukal, Martina Pallová – Folková, Miroslav Pavlíček, Daniel Kožúšek, či Martin Buločkin. Třeba i ten nejlepší v ČR – David Navara ve své knížce zmiňuje Jirku jako PRVNÍHO, který na jeho talent upozornil.

Jirka dál neztrácí chuť, šachy ho stále baví, dál učí, plánuje, jezdí s dětma po turnajích a Vy tak můžete zde na stránkách, nebo v novinách číst stále nová a nová jména, která někde uspěla.

„JIRKO, děkujeme Ti a připijíme na TEBE !“   

 

  Za členy Panda Rychnov

  Pavel Kumpošt