Krajský šachový svaz mění svou tvář. Poprvé letos připustil Velkou cenu v Náchodě a svěřil ji Ing. Petru Dusbabovi a Ing. Petru Čechurovi. Dvojice zkušených šachistů a organizátorů zvládla svou práci bez problémů, dokonce v mnohém ohledu lépe než jiní. Třeba co do úrovně stravování v Gymnaziu, kde není školní jídelna. Skvělý řízek a brambory se zeleninou na másle... Zvládla díky ostříleným dospělým z klubu TJ Náchod i řízení pěti turnajů, přišel Ota Nývlt, Marta Drašnarová, Josef Pinkava. Neměli zkušenosti s Velkou cenou a byli skvělí. Účast byla slabší i díky konkurenčímu turnaji v Kudowa Zdrój. Ale to není rozhodující. KHŠS má v Náchodě svou oporu! Díky, Petře Dusbabo!

Turnaje pro kluky a dívky nad 14 a nad 16 let fungují ve Velké ceně ze setrvačnosti a slouží už spíš později začínajícím šachistům. Ti nejlepší vynechávají. Výjimkou byl Josef Cibulka, náš host v žákovském týmu. Vyhrál H 16 bezkonkurenčně. Velmi mě potěšilo 2,5/7 Mirka Dvořáka v H14, který v našem kroužku je teprve 2 měsíce a jde rychle nahoru.

Nejsilnější a nejpočetnější byla kategorie H12. Prvních deset tam bylo zralých na medaili i ve věkově vyšších katagoriích a právě tady jsou budoucí hvězdy šachu v kraji. Vyhráli sourozenci Zelbovi a Levitner, všichni z Ortexu. Dokumentují tak výtečnou trenérskou práci Ing. Jiřího Bielavského. V závěsu za nimi byl Pavel Kumpošt a Michal Dušánek (oba Panda, o bod méně než trojice z Ortexu). M. Dušánek hrál o kategorii výš, stejně jako Zelbovi. V tomto směru stojí za úvahu zlepšení variability krajských turnajů - nikde se neutkávají soupeři z různých kategoriií, což je známka zamrznutí svazu! Věřím, že to spraví. Náš Luděk Poláček odvedl standard.

V kategorii H10 mohl vyhrát Míša Dušánek, ale ten vyhrál už minule. Tak teď tam dominoval se 7/7 Dan Krautschneider. Úžasňák vyhrál kufr, ve kterém jsme ho mohli přepravovat domů. Výrazně se zlepšil Fanda Bažant a brzy dosáhne na medaili. Vašek Kroulík mohl sice vyhrát H8, ale to už vyhrál minule, proto byl "přesazen" o kategori výš. A tam zatím na medaili nedosáhl. Rozjíždí se malý Milan Dvořák, tentokrát měl už 3 body po dvou měsících tréninku. Jen tak dál.

V kategorii H8 startoval s tříletou rezervou Štěpán Kroulík (5,5 roku). Trochu si myslím, že tato sestava má na to, aby za čas hrála důstojnou roli v extralize dorostu společně s Ortexem. Výsledky najdete na

Právě byla zahájena partie, která v H10 rozhodovala o 1.místě, Krautschneider - Svoboda.

Uprostřed náš zlatý z H10 - DAN KRAUTSCHNEIDER z Lupenice, který porazil všechny soupeře, vč. Svobody, Fořta a našeho V.Kroulíka.

Vlevo náš bronzový z H12 - PAVEL KUMPOŠT z Rybné nad Zdobnicí, nechal za sebou Schmutzera, Špriňara, či Reschela.