Díky synovi Pavlovi jsme letos byli již na čtvrtých Zaječicích (2x nastoupil v Turnaji dvojic na Seči, 2x v Turnaji družstev v Chrudimi) a musím říci, TRADICE tohoto turnaje je úžasná. Dýchne na Vás. Když se začtete do HISTORIE a zjistíte, kolik krásných umístění získala naše rychnovská družstva a dvojice, běhá Vám mráz po zádech. Když pak večer při debatách slyšíte chválu na našeho trenéra, když se zaposloucháte jaké zážitky má on osobně z MS, ME, nebo s momentálně nejlepším šachistou ČR Davidem Navarou, jste pyšní, že máte syna právě v oddílu jménem PANDA. Protože miluji historii, trochu opráším neskutečné výsledky Panďáků právě v Zaječicích.

PODÍVEJME se do historie Zaječic z pohledu nás Rychnováků … 

Hned 1.ročníku roku 1963 se zúčastnilo 24 družstev. Za zaznamenání stojí 15.místo blízkého oddílu Baníku Vamberk, za který tehdy nastoupili i dědeček a pradědeček Pavla Kumpošta - Oldřichové Krskové. Vamberáci zde uspěli ještě v simultánce s velmistry Hortem a Podgorným. Štefanydes vyhrál a Krsek st. remizoval ! Druhého ročníku Zaječic se zúčastnil tehdy teprve 11-letý hráč Jiskry Skuteč Jirka Daniel, ano náš trenér ! Obrovskou ctí rychnovského šachu je, že celkem 3x v historii Zaječic byl nejlepší v Čechách !

Největšího úspěchu se POPRVÉ dočkal ještě pod hlavičkou Spartaku v roce 1988, kdy s trenéry J.Danielem a R.Pallou a v sestavě s nejlepším hráčem své generace a dnešním mistrem šachu, FM Petrem Kačírkem, M.Hoffmannem, T.Zábrodským, S.Fléglem a s dvěma Martinami Holoubkovou a Pallovou (obě mistři šachu !) vyhráli Přebor Čech a celkově vybojovali krásné 2.místo před Doprastavem Bratislava. V tomto školním roce (1987-88) esa z Pandy vyhráli i Velkou cenu Československa !

V roce 1993 přišli organizátoři s populárním Turnajem dvojic do 10 let, který je předzvěstím do budoucna. V historicky 1.ročníku se Panďákům povedl husarský kousek, když na pódiu stály všechny TŘI NAŠE PANDY ! První zaječické zlaté medaile a pohár získala dvojička V.Zatloukal (vyhrál všech 9 partií !) a J.Karasz. 2.místo vybojovali M.ČervinkaM.Podzimkem a bronzové medaile pověsili na krk také nám, přesněji V.Šípkovi a R.Jungovi.

Další 2 úžasné medaile pro 6-členná družstva Pandy přišly v roce 1995 (bronzové) a 1996 (stříbrné), kdy v týmu zářil účastník MS v Paříži, velký rival D.Navary a mistr šachu Petr Mach s H.Pirklovou a M.Pirklovou. Trenéry byli J.Daniel a M.Pavlíček. Medaile cinkla v roce 1996 i v Turnaji dvojic, kdy V.Zatloukal a R.Červinka získali 3.místo ! O rok později získalo naše družstvo ještě nepopulární brambory, přesto 4.místo v ČR byla další nádherná vizitka Rychnováků.

A pak už přišlo RYCHNOVSKÉ ZLATÉ OBDOBÍ. V čase, kdy čeští hokejisté na olympiádě v Naganu vyhráli poprvé zlato, vyhrála v roce 1998 Panda poprvé Zaječice ! Opět pod taktovkou Jirky Daniela vybojovali ZLATÉ MEDAILE P.Mach, M.Červinka, V.Zatloukal, J.Karasz, M.Vaculík a K.Štolbová. Jednou zvítězit je hezké, ale obhájit ? Ještě těžší ! Když Vám na záda dýchají šachová centra jako Frýdek-Místek, Praha, Brno, Pardubice a České Budějovice ? Všude tam šachové kroužky navštěvuje sto a více dětí ! Přesto se nám to v roce 1999 povedlo ! Panda Rychnov se stala opět MISTREM ČR !!! Neuvěřitelné ! Sestava : P.Mach, J.Bernášek, M.Červinka, V.Zatloukal, M.Podzimek a K.Štolbová. Když zde skloňuji jméno mnohonásobného mistra ČR Petra Macha, nejsmutnější rok pro Pandu nastal v roce 2002, kdy nás teprve v 18 letech navždy opustil … 

Dodnes je PANDA jediným týmem z Královéhradeckého kraje, který dokázal Zaječice vyhrát a to hned 2x (!) a co víc ? Panda byla na vrcholu slávy a tak si trenéři v čele s Jirkou Danielem (na fotografii) mohli dovolit v 80 - 90-tých letech vozit do Zaječic dokonce týmy dva. V roce 1998 skončila např. Panda B na krásném 10.místě !

Další velký příběh v roce 2005 napsala v Zaječicích ZLATÝM PÍSMEM Panďácká dvojička : Pavel Horníček a Honza Macháň. Trenéři J.Daniel s V.Horníčkem museli být právem hrdí. No a poslední pohár ze Zaječic dovezla před pár dny dvojice Michal Dušánek s Danem Krautschneiderem, kterou trénuje jak vidět stále velmi dobře nedávno Šachovým svazem ČR oceněným Jirka Daniel !

Fenoménem posledních let je Frýdek-Místek, který z posledních 24 ročníků vyhrál 15x. Hegemonii Beskydské šachové školy narušily jen Panda Rychnov, Plzeň, OAZA Praha, Polabiny Pardubice a také slovenská Dunajská Streda, turnaj je totiž od svého začátku mezinárodní. Zaječický turnaj je nádherná tradice, o jeho popularitě svědčí stále větší zájem. Na úvodní ročník přijelo 189 šachistů a šachistek, v roce 1989 už to bylo 359 hráčů a hráček. A letos ? Včetně doprovodu měla o šachovém víkendu Chrudim o 900 lidí více !  

Doufáme, že elán pořadatelům v čele s panem Hájkem vydrží a krásné zážitky si budou odvážet i další generace mladých šachistů a šachistek …

Těším se na další Okénko do historie Pandy, Pavel Kumpošt.