Šachové Zaječice – Mistrovství ČR 6-čl. družstev žáků v šachu

Šachové Zaječice založil před 56 lety Jaroslav Hájek ze Zaječic. Po desítkách ročníků na otevřeném antukovém sportovišti a vojenskými hangáry v Zaječicích se hrálo v letech 2002-2016 v Junior centru na Seči a poslední ročníky probíhají v krásné budově chrudimského Muzea. I letos byl duší organizačního týmu Jaroslav Hájek.

Panda se účastní této soutěže v posledních desítkách let pravidelně. Její trenér Jiří Daniel pamatuje už i druhý ročník jako hráč Jiskry Skuteč. Poslední 2 ročníky minulého tisíciletí (1998, 99) Panda Rychnov vyhrála a stala se tak mistrem ČR žákovských družstev ! (Vaculík, Mach 2x, Červinka 2x, Bernášek, Zatloukal 2x, Karasz, Podzimek, Štolbová 2x – trenér Daniel).

„V posledních letech dostala Panda několik tvrdých úderů od Šachového svazu ČR, který má naprosto nešťastnou politiku výchovného a odstupného a připouští, aby byli nejlepší hráči oddílů téměř neomezeně a necitelně vytrháváni z jejich líhně a tyto oddíly potom bez lídrů skomírají a hynou. Před zahájením této politiky byl Rychnov prakticky stále mezi první dvacítkou v ČR. Odejde-li nejlepší žák z kroužku, mizí na několik let z mapy úspěšné šachové mládeže celý oddíl. To si v ŠS ČR, mezi silnými oddíly a trenéry predátory nikdo neuvědomuje a trenéři tradičních šachových základen by proti tomu měli bojovat společně.“ svěřil se nám trenér Jirka Daniel. A jak se dařilo letos ?

Mistrovství ČR družstev starších žáků

„V této sezóně  však s výchovou mládeže pomáhal v Pandě poslední „vytržený„ Martin Buločkin a z pozice trenéra, kdy převzal nejstarší žákovskou generaci, dal příležitost starším žákům výrazně zlepšit jejich vizitku. Vloni skončilo družstvo na 51. místě ze 63 účastníků, letos na 20. místě ze 70 družstev,“ zaradoval se Jirka Daniel. Konečné pořadí:  1. BŠS Frýdek Místek A 27 bodů, 2. Loko Brno 21, 3. Vlašim 20, 4. Polabiny 19, 5. Říčany 19, 6. Wroclaw, 7. Duras Brno, 8. Novoborský ŠK, 9  FM B 18, 10. Liberec 18, atd. 20. Panda Rychnov 16 bodů. Po hradeckém Ortexu je Panda druhá nejlepší z KHK kraje, který letos výrazně posílil své pozice díky práci královéhradeckých a rychnovských trenérů.

Panda prošla švýcarským systémem takto: Panda Rychnov – Střední Polabí 6:0, Polička 2:4, Chotěboř 6:0, Frýdek Místek B 0,5:5,5, Buštěhrad 4,5:1,5, Liberec B – Rychnov 5,5:0,5, Kuřim 1,5:4,5, Zlín 4,5:1,5, Lipky Hr.Králové 3:3. Debakl dostal Rychnov pouze od FM B, jediného týmu z první desítky, s nímž se utkal, zápasy s týmy z druhé desítky (Polička, Kuřim) byly vyrovnanější.  20. místo je v současné době pro Pandu maximum v ČR.

Na úspěchu se výrazně podílel host Josef Cibulka z Hronova na 1.šachovnici, získal 7,5 bodu 9 partií, tým velmi posílil příchod Vladimíra Martyniuka z Boskovic (6,5/9), možná více se čekalo od Pavla Kačírka (2/6), přísnější měřítko snese Václav Till (3/6), velmi dobrý výkon podal Marek Nosál (5/6), teprve 11-letý Pavel Kumpošt potřebuje přidat na samostatné práci (4/9), víme ale, že žije také fotbalem, se staršími dívkami držela krok letos 10-letá Elen Hetfleischová (5,5/9). Tým vedli Martin Buločkin, Jiří Daniel a Pavel Kumpošt st. Jako trenér pomáhá týmu ještě Mgr. Petr Kačírek a Ing. Jan Horníček.

Foto zprava : J.Cibulka, V.Martyniuk, za ním V.Till, dále P.Kačírek, M.Nosál, P.Kumpošt, E.Hetfleischová, vše sleduje trenér J.Daniel.

Výsledky : http://chess-results.com/tnr357729.aspx?lan=5&art=63&turdet=YES

 

 Turnaj dvojic žáků do 10 let

Tento turnaj se hraje v Zaječicích od roku 1993. Historicky 1.ročník vyhrála Panda zlaté (Zatloukal – Karasz), stříbrné i bronzové medaile ! Letos slavíme úspěch v turnaji dvojic po mnoha letech. Dvojice Michal Dušánek a Daniel Jan Krautschneider vedená Jiřím Danielem byla přitom velice blízko zlaté medaili! „V předposledním kole se utkala s dvojicí dívek z Frýdku Místku, pozdějším vítězem. Dan svou partii vyhrál a Míša podlehl uspokojení z převahy figury příliš brzo. Partii ještě nešťastně prohrál a zápas skončil 1:1. Psychicky nalomení chlapci potom prohráli poslední kolo s týmem Praha Kobylisy 0:2 a úspěch se vzdálil, aby nakonec při rovnosti bodů několika týmů rozhodlo ve prospěch Pandy pomocné hodnocení,“ svěřil se nám J.Daniel. Panďáci (Dušánek, Krautschneider, tr. Daniel) skončili třetí mezi 52 týmy celé ČR ! V záloze jsme měli ještě jednu dvojici a to sourozence Václava a Štěpána Kroulíkovi, kteří o sobě dají vědět už za rok ! Pořadí: 1. Frýdek Místek A 14,5 bodu, 2. Kobylisy 14, 3. Rychnov 12, 4. Chrást n. S., 5. Liberec, 6. Unichess Praha, 7. Loko Brno 12, 8. Duras Brno, 9. Kuřim 11,5, 10. Jihlava, 11. Hradec Kr. – Lipky, 12. Wroclaw 11, 29. Rychnov B, atd. 54 týmů. 

Výsledky : http://chess-results.com/tnr357730.aspx?lan=5&art=0&turdet=YES

 

Doprovodný turnaj jednotlivců

Turnaj vyhrál pan Slovák se 7,5 body z 9 partií. Na 17.místě se umístil náš Jan Horák (5,5/9) a turnaje se zůčastnil také Jan Koblic (2/9), který skončil na 57.místě. Výsledky : http://chess-results.com/tnr357730.aspx?lan=5&art=0&turdet=YES

Poděkování zaslouží za zajištěné ubytování a přípravu snídaně a večeře Jana Kumpoštová s Ladou Hetfleischovou.

Další fotografie Pavla Kumpošta :

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                             Nádherné prostory pro šachové Mistrovstí ČR v chrudimském muzeu ...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Talentované dvojice z Pandy : vlevo Dan Krautschneider s Michalem Dušánkem a vpravo bratři Václav se Štěpánkem Kroulíkovi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Turnaj jednotlivců si zahráli další Panďáci - Honza Horák, vlevo v partii s p.Šmajzrem z Ústí n.Orlicí a vpravo Jan Koblic.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mistrovství ČR se konalo celý víkend a tak jsme byli ubytováni kousíček od Chrudimě ve Slatiňanech, kde si celá panďácká parta mohla zahrát i fotbal :)