O víkendu využila Panda příležitost k uvedení dalších žáků na evropskou scénu otevřeného Mistrovství Evropské unie mládeže, které se konalo v Ružomberoku (překvapilo mě prostředí, výborná organizace a krásná pěší zóna města) pro kategorie od 8 do 16 let. Po několika letech jsem cítil, že může opět vyrazit na takovou akci více našich dětí najednou, proto jsem obětoval svůj čas a vzal 4 talenty na cestu dlouhou 3 dny a více než 300 km. Upřímně řečeno, teď si myslím, že to snad už v životě bez dalších rodičů ve výpravě neudělám, byť takto s dětmi jezdím už od svých 18 let…

V současné době zná celá šachová Evropa české reprezentanty Daniela Kožúška, Josefa Havelku, brzy pozná Martina Buločkina, čerstvého mistra ČR do 16 let, který v Pandě pracuje jako trenér. Předtím měla šanci zaregistrovat mnoho jejich předchůdců.

V blízké budoucnosti se budou moci objevit na evropské scéně také noví borci. Nutno ještě říci, že turnaje zkráceným tempem nejsou zcela vypovídající, ale v minulosti na nich řada hráčů vyrostla hodně vysoko!

Vladimír Martyniuk se posunul nahoru hlavně lepším vystupováním, pomohl mi s uklidněním emocí Elen a Míši. V turnaji sice poskočil ve svém mezinárodním ELO nad 1500 bodů, ale nyní prochází obdobím velkých výkonnostních výkyvů. Cenné byly jeho remízy v úvodních dvou kolech. http://chess-results.com/tnr347458.aspx?lan=5

Michal Dušánek hrál stejně jako Elen Hetfleischová a Daniel Jan Krautschneider o mezinárodní ELO rapid poprvé. V klíčové partii 7. kola porazil Elen, v posledním kole měl i kapku štěstí, nicméně jeho úvodní ELO 1276 není žádná mizérie. Ukázal několik dobrých kombinací a zúročil tak stovky vyřešených úloh z taktiky, kterými prochází v přípravě. Vybojoval pěkné 13. místo v EU! http://chess-results.com/tnr356165.aspx?lan=5&art=9&fed=CZE&turdet=YES&flag=30&snr=40

Elen Hetfleischová výborně kombinuje, hraje vynalézavě sympatické gambity, ale úplně plave v klidných vodách při manévrování a přeskupování figur, nesedí ji poziční hra. Ne, že by ji nezvládala znalostně, ale zatím nemá pro tuto disciplínu pokaždé (skoro vůbec) trpělivost. V kroužku jsou s Míšou vyrovnaní, na MEU ji stála tato vlastnost hodně bodů.

Daniel Jan Krautschneider byl lídrem výpravy i přesto, že měl v sobotu večer i v neděli ráno z nezvyklé stravy žaludeční problémy. Jeho největší slabinou je zbrklost, partie hrané 20 min + 10 sec končíval také na 22 minutách a nedal si říci! Odehrál relativně silný turnaj, vybojoval si ELO rapid 1234, skončil na krásném 11. místě mezi 35 hráči do 8 let z EU.

http://chess-results.com/tnr356166.aspx?lan=5&art=4&fed=CZE&turdet=YES&flag=30

Václav a Štěpán Kroulíkovi bojovali v Praze ve vážných partiích. Václav si vybojoval ELO 1288 ve vážné hře, v úvodním kole porazil Němce Mocka 1646….

http://chess-results.com/tnr347537.aspx?lan=5

Vašek Till, Pavel Kačírek, Jan Horák vedení Petrem Kačírkem hráli rapid v Červeném Kostelci, a tak až na výjimky jsme před M ČR v Chrudimi rozehraní.