Nejmladší trenér rychnovských talentů, Rychnovák Martin Buločkin (na fotografii ŠSČR), dnes 17. 3. 2018 vybojoval svůj první titul mistra ČR v šachu, a to v kategorii do 16 let. Na první místo se dostal až po posledním kole, kdy jeho největší soupeř prohrál. Výtečně si vedli i oba junioři v kategorii hráčů do 20 let. Daniel Kožúšek dosáhl na druhé místo po neuvěřitelné šňůře sedmi výher za sebou, kdy doháněl zbytečnou ztrátu z úvodu turnaje. Na třetím místě s velkým bodovým odstupem na další hráče v pořadí dosáhl Josef Havelka, odchovanec lanškrounského šachu, který již druhý rok hájí barvy Rychnova. Prohrál jen s prvními dvěma v pořadí. Zvítězil Martin Hollan z OAZA Praha, svěřenec Oldy Vedrala, který za Rychnov rovněž jeden rok ligu hrál. O medaili bojovala v nejmladší kategorii dívek do 10 let také Elen Hetfleischová. Ta ji unikla až v předposledním 8. kole. Ale i její 6. místo v ČR je velkým úspěchem.

 Na fotografii ŠSČR vlevo druhý junior D.Kožúšek a vpravo třetí J.Havelka 

  Rychnováci dnes v Koutech vybojovali 4 body ve 4 partiích. Zabojovali skvěle. V kategorii juniorů do 20 let válejí prvoligoví šachisté Daniel Kožúšek (na fotografii) a Josef Havelka. Nepochybně bojují o reprezentační tričko. Danielu Kožúškovi se sice nedařilo v úvodních třech kolech, kde získal jediný bod. Bohužel prohrál nešťastně s vedoucím hráčem Hollanem po chybě srovnatelné s chybou Bobbyho Fischera v zápase o titul mistra světa se Spasským. Hraje nekompromisně, po osmi kolech má 6 výher, dvě porážky, což je v dnešním šachovém světě dost exotický výsledek.


  Hollana potom může ještě zítra zastavit Pepa Havelka, který rovněž nasazuje k závěrečnému trháku. Dan i Pepa mají o půl bodu méně než vedoucí Hollan, ale před "zbytkem světa" mají náskok 1,5 bodu!  Do konce zbývají 3 kola. 

  Martin Buločkin hraje sice momentálně v Polabinách, ale mnohem víc aktivit má v Rychnově. třeba své svěřence. A jde jim skvělým příkladem. I on porazil vedoucího hráče soutěže a dnes se vyhoupl na třetí místo. Vydrží? Dostane se na MS nebo ME?

  Elen Hetfleischová hraje ve skvělé formě. Drobné chyby nic neznamenají proti jejímu výkonu, kde se již objevuje konečně souhra figur, lepší přechody do koncovek, nachází pěkné kombinační obraty a dokáže si k tomu vybudovat pozici. Nebýt jediné nešťastné prohry po hrubé chybě ve vyhrané koncovce, byla by její medaile už jistá. Takhle bude muset bodovat v obou posledních kolech, aby se k medaili a možná i postupu na ME dostala. Má obrovskou šanci! 

  V Koutech nad Desnou v Jeseníkách se hraje od 9. do 17. 3. Mistrovství ČR juniorů a mládeže v kategoriích od 10 do 16 let. na M ČR juniorů nás reprezentují Daniel Kožúšek a Josef Havelka (na fotografii). Oba se probojovali mezi nejlepších 12 juniorů v ČR již loňským umístění v této kategorii na 2. a 3. místě a patří mezi favority i letos. V kategorii chlapců do 16 let je devátým nasazeným Martin Buločkin, trenér rychnovských talentů. V nejmladší kategorii dívek do 10 let je třetí nasazenou Elen Hetfleischová, která této kategorii u nás v kraji vládne i mezi kluky. Královéhradecký kraj má na M ČR zastoupení hlavně díky hráčům Ortexu Hradec. Soutěž sledujte zde http://chess-results.com/tnr335112.aspx?lan=5

 

Nedělním vítězstvím 5:0 nad rezervou Třebechovic ukončila Panda C nejnižší soutěž dospělých pro rok 2017/18. Hosté přijeli jen ve čtyřech a tak Pavel Kumpošt získal snadný bod. Na 3. a 4. šachovnici hosté hrubě chybovali již v zahájení, takže Marek Nosál s Vaškem Tillem získali brzy další body. Nejdelší partie a taktéž vítězné hráli borci na prvních dvou šachovnicích, Vláďa Martyniuk a Pavel Kačírek. Když se Rychnováci loučili se soupeřem, na sousedních stolech již začal zápas v 1.lize Panda A – Lokomotiva Brno.

 

Panda Rychnov C – Třebechovice C  5:0

Martyniuk   1-0     Žitný

Kačírek      1-0     Dvořák

Nosál         1-0     Doležal

Till              1-0     Majoroš

Kumpošt    1-0        -

 

O zhodnocení sezóny jsem poprosil pana Petra Kačírka : "Družstvo tvořili převážně mládežníci, pro které to měla být dobrá příprava a zkušenost se světem dospělých. Řada družstev dává v této soutěži příležitost mládeži, ale juniorské družstvo, jakým byla Panda C, nepostavil nikdo. Celkový výsledek je velmi dobrý. Na první místo nebylo. Studnice postavila silné družstvo složené ze zkušených harcovníků, kteří mají četné zkušenosti s vyššími soutěžemi. O postup usilovali a tak jejich docházka byla dobrá. Na druhé místo jsme si snad sáhnout mohli, ale medaile je medaile.

Konečné pořadí :

1  T. J. Sokol Studnice  25

2  Spartak Rychnov n.Kněžnou B  20

3  Panda Rychnov n.Kněžnou C  17

4  ŠK Nové Město nad Metují  17

5  DDM Kostelec n.Orlicí B  15

6  ŠK ZŠ Doudleby n.Orlicí  13

7  ŠK Červený Kostelec B  7

8  DDM Třebechovice p.O. C  7

9  TJ Jiskra Jaroměř C  6

10  PŠ TJ Náchod D  3

 

Hodnocení hráčů:

Petr Kačírek, jako první hráč soupisky, posloužil pouze 2x jako řidič. Zabírat místo mládeži nebylo cílem (2body/2 partie).

Jan Horák se v poslední době zlepšil natolik, že i čelní šachovnice o soutěž víc pro něj začíná být málo. Často hrál i v 1. lize ! Nastoupil pouze jednou (0,5/1).

Vláďa Martyniuk – jednoznačná hvězda týmu. Ve většině zápasů držel 1. šachovnici. Výsledek 6,5 ze 7 je fenomenální. Vláďa i v Krajské soutěži ukázal, že má vysokou výkonnost a jeho působení v RP pro příští rok je ztráta času.

Pavel Kačírek, obvykle na 2. šachovnici, 4/8. Velmi solidní výsledek. Trocha rizika navíc by neškodila. Pravidelně nastupuje o soutěž výš a i tam se drží. I pro něho začíná být v RP těsno.

Marek Nosál předváděl sobě vlastní vynalézavé šachy. Má obrovský taktický postřeh, který často chybí Pavlovi (viz výše). Marek by potřeboval trochu zpevnit hru. Zkušení harcovníci mezi dospělými často uplatní i pěšce navíc. Určitě nezklamal, ale mohlo to být lepší (1,5/6).

Vašek Till zažil super sezónu. Možná neměl tak silné soupeře jako kluci před ním, ale 5,5/7 hovoří za vše. Snad to pro něj bude povzbuzení do další práce a k větší účasti na turnajích. Praxe je to, co mu chybí nejvíc.

Dále nastoupili v sezóně také:

Pavel Kumpošt (1,5/3), Elen Hetfleischová (1/2), Robert Daniel (2/2), Míša Dušánek (1/1), Miloš Dvořák (0,5/1) a Patrik Dostálek (velmi solidních 2,5/4).

 

Poděkování náleží všem hráčům za velmi dobrý přístup a docházku a zejména panu Kumpoštovi, který se o družstvo celý rok staral. Děkujeme !

Teď se dobře připravit na rok 2018/19 a hrrrr na ně !

Nedělní výjezd do Náchoda se nám příliš nepodařil. Jaroměř „B“ ale také neuspěla a tak dál vedeme o 3 body.

Náchod C - Panda B     4,5:3:5

Zápasu jsem se osobně neúčastnil a tak jen postřehy z pozice trenéra některých mládežníků. Honza Horák nehrál úplně bez chyb, ale partie byla ucelená a věděl co dělá. Pavel Kačírek i přes neexistenci jasného plánu partii se silnějším soupeřem s přehledem udržel v mezích rovnováhy. Vašek Till měl svou partii (premiéra za B družstvo) dokonce opakovaně přivyhranou. Nakonec se sám utopil v nedokonalém propočtu a soupeře omilostnil. Škoda, tady určitě byl jeden z klíčů k vítězství v zápasu.