Nadchnout děti pro šachy je mnohem víc než se zdá. Je to úplný základ toho, abyste šachovému bohu sdělili, že uznáváte tuto hru jako krásné náboženství, nejlepší politiku, kulturu i sport. Pomůžete dětem vstupovat do života správným krokem. Bez rozdílu,  jsou-li bohatí nebo chudí, úplně obyčejní nebo talentovaní.

  Spojit se se základní školou a nabídnout svou službu v tom, že v té škole uspořádáte pro zájemce soutěž je víc než se zdá. Minimálně v 10-20% dětí vyvoláte o královskou hru zájem, možná zájem na celý život.

  A protože i já jsem měl v 1. třídě základní školy ve Skutči to štěstí, že tam byl přebor Gymnázia, pamatuji si, že jsem tam poprvé pochopil, že věž, střelec i kůň není dáma jako v dámě. Přitom jsem tahal pěšcem našikmo, starší kluci mi vysvětlili, že nemám přes pěšáky skákat, že musím uhnout, když mi figura míří na krále a soupeřův král se nebere. Vzpomněl jsem si na to i letos, po 60 letech, když se Veronika Kroulíková, maminka tří malých šachistů, rozhodla uspořádat přebor prvního stupně školy v Opočně, s pomocí družinářky Lady Mackové získala pro přebor deset (!)  dětí. Pozvaly mě, přivezl jsem šachové soupravy i hodiny a dopoledne jsem radami šáhnuto – táhnuto, to je nepřípustný tah nebo kdo je čten první, má bílé, pomohl uspořádat přebor menší školy v místě, kde snad nikdy nebyl šachový oddíl.

  Přišla i malá Bára, která neznala chod figur a vysvětlila mi svou účast slovy „chtěla jsem to zkusit“.  Omládl jsem přitom na pár hodin o těch šedesát let a měl radost z každého jejího povedeného tahu.

  Možná i vy, moji vrstevníci, máte možnost předávat své zapálené pochodně mnoha dalším dětem. Zkuste to. Uděláte pro šachy hodně. Jiří Daniel

 

Přebor ZŠ Opočno 1. stupeň - VÝSLEDKY:  
         
pořadí jméno   třída body
1. Kroulík Štěpán 4. A 9
2. Školník Michal 4. A 8
3. Šafář  Martin 5. B 6
4. Bláha  Vojtěch 5. B 5,5
5. Kroulík Ondřej 1. B 5
6. Kohut Mykhailo 5. B 4
7. Dobeš Jan 4. B 3
8. - 9. Ruprecht Zdeněk 3. A 2
8. - 9. Zelený  Filip 5. B 2
10. Palčisková Bára 3. A 0,5