Panda Rychnov se znovu zapsala do historie šachu v České republice, tentokrát ziskem stříbrných medailí v M ČR družstev mladších žáků v Jihlavě ve dnech 10. – 12. 6. 2022 v sestavě Tomáš Mík (7 bodů z 9 partií), Václav Kroulík 8, Daniel Jan Krautschneider 7,5, Štěpán Kroulík 6, Ellen Lukášková 4, Miroslav Zika 4, náhradník Vojtěch Dvořák, trenér Jiří Daniel. V soutěži 28 nejlepších šachových středisek z ČR nebylo pochyb o síle všech medailistů. Pokud by se soutěž hodnotila druhým možným „olympijským“ způsobem, získala by Panda dokonce medaile zlaté.

 

 

Výsledky:

Chess-Results Server Chess-results.com - MČR družstev mladších žáků 2022

HISTORIE

Od roku 1991, kdy jsem soutěž v roli úřadujícího předsedy KM ŠS ČR uvedl do života, se hraje stále stejným systémem (šestičlenná družstva na 9 kol po dobu 3 dnů, každý rok jiný pořadatel, tempo 2x25 + 10). Po celých 32 let patří Panda Rychnov k nejlepším šachovým střediskům v České republice. Získala 2 zlaté (1995, 1996), 5 x stříbro (1994, 2006, 2008, 2021, 2022), 2x bronz (1993, 1997). V letech 2009-2017 jsem přitom žádné vavříny nesbírali a několikrát jsme se nedostali ani přes krajskou kvalifikaci. K návratu zpět zamířila už současná generace žáků do 12 let ve Varnsdorfu v roce 2018 (20. místo), V Třešti 2019 (17. místo), v Praze 2020 návrat k medailím (2. místo – Dušánek, Kroulík V., Mík, Krautschneider, Kroulík Š., Bartečková) a letos? Čtěte dál.

Vstoupil jsem do šesté desítky let, kdy jsem šachovým trenérem. Začínal jsem ve Skutči na Vysočině. S mnoha různými spolupracovníky buduji rychnovské týmy mládeže už téměř půl století. Téměř po celou tuto dobu roste většina dalších talentů ve Frýdku Místku, Starém Městě u Uherského Hradiště, Brně, Plzni, v Bohemians Praha, Pardubicích, Českých Budějovicích či Klatovech. Je několik mladších středisek s mnoha desítkami adeptů šachu v Olomouci (Grygov), Říčanech, Náměšti nad Oslavou, Lysé nad Labem, Třinci, Opavě, Čelákovicích či Karlových Varech. Některá střediska mají generační výměny (Ústí nad Labem), mnohá mezitím vznikla a zanikla.

Jsme druzí v ČR i po třiceti letech. Je nám tedy co závidět.

TÝM

Tým spolku Region Panda navázal na bohatou historii novým náborem před 6-7 lety. Do Rychnova jezdí každý týden na trénink talenti z celého Rychnovska, ale i z Opočna, Dobrušky, Žamberka nebo Chocně. Nejbližším střediskem přibližujícím se úrovni Rychnova je asi Hradec Králové, Pardubice a polský Radkow, ostatní pracují v daleko menším měřítku nebo vůbec. V rychnovském týmu působí také skupina začátečníků (trenér Ilja Mareš) a individuální trenéři Martin Buločkin, Jan Horák nebo velmistr Robert Cvek ze severu Moravy. Adepty na další medaile v M ČR družstev mladších žáků je nyní asi 15 žáků z Rychnova, Opočna, Dobrušky a Slatiny nad Zdobnicí, kde vznikl nový kroužek při ZŠ.

Rychnovský tým má perspektivu i směr. Nejlepší dospělí hrají s m noha mezinárodními mistry české ligové soutěže. Po odchodu hráčů z Rychnova se ale někteří talenti úplně ztrácejí…

JIHLAVA

Cestovali jsme dvěma auty, jedno muselo pro hostující dívku do Hradce Králové. Ubytovali jsme se v pohodlném Bussiness hotelu v Jihlavě a v 16 hodin už začalo první kolo. Neměl jsem obavu o zkušené borce na prvních čtyřech šachovnicích. Ale co nováčci?

RYCHNOV – A 64 GRYGOV 4,5:1,5

Ztratili jsme jen tři remízy a splnili roli favoritů. Ale zápas byl těžší než výsledek.

2222 POLABINY – RYCHNOV 2,5:3,5

Drama až do konce rozhodli naši nejzkušenější, mladíci byli v 18 hodin již unavení.

Vyspali jsme se výborně, zvolené místo konání bylo pro šachy ideální. Jenže nás čekal hodně nepříjemný soupeř složený hráčů Plzně a Prahy.

RYCHNOV – ŠK 64 PLZEŇ 5,5:0,5

Dospělí a doprovody sdíleli s Plzní společnou odpočinkovou místnost. Zápas jsme sledovali z on-line šachovnic na tabletech a noteboocích i na mobilech tam. Až jsme Plzeň litovali…

Beskydská šachová škola FRÝDEK MÍSTEK – RYCHNOV 3:3.

Ztrácíme 2 body (vítězství 3 body, remíza 1 bod). Perfektně si vedli zkušení, ale nováčci se nechytali.

RYCHNOV – STARĚ MĚSTO 2,5:3,5

Jediná a dost nešťastná prohra v zápase druhého s prvním nasazeným podle ratingu hráčů. Dlouho jsme přitom stáli na výhru…  Porážka nás nakonec stála zlaté medaile.

Před odpoledními boji se před nás dostal Frýdek-Místek a byli jsme třetí, ale po dobrém obědě šlo všechno hladce.

TŽ TŘINEC – RYCHNOV 1:5

Velké a bohaté šachové středisko Třince na nás vůbec nestačilo.

RYCHNOV – ČELÁKOVICE 5,5:0,5

Relativně mladé středisko šachistů z Čelákovic přilákalo k pravidelnému tréninku i dva syny obětavé maminky, která mi potom při procházce v ZOO tvrdila, že jezdí na tréninky do Čelákovic 2x týdně 100 km z Jinců. Pro nás to ale bylo snadné sousto.

Večer si kluci zahráli i fotbálek, dostali jsme se na druhé místo a čekali na klopýtnutí vedoucího týmu. Zápas Staré Město – Frýdek 5:1 nám dával naději.

Neděle:

Jezdci JUNDROV – RYCHNOV 2,5:3,5

Naši nováčci sbírali zkušenosti, ale opory týmu nezaváhaly. Staré Město přitom lehce zdolala Polabiny.

RYCHNOV - ŘÍČANY 3,5:2,5

Opět stejná písnička o zkušených a nezkušených. Za rok to jistě bude jinak. Staré Město bylo přitom pod palbou a mělo s Plzní namále (3,5:2,5).

Cestou zpět si kluci dali v tropickém počasí v Havlíčkově Brodě na náměstí ledovou tříšť a poděkovali jsme za hostování Ellen Lukáškové ze SŠPM Lipky. Druhé místo v republice Rychnov přeci jen každý den nemá. Adepti na zařazení do týmu v roce 2023 musí přeci jen intenzívněji a kvalitněji trénovat. Může to být Vojta Dvořák, Jenda Snopek, Marek Podzimek, Šimon Žabokrcký, Nela Kapuciánová, Emilka Růžičková, Natálka Šedová, Ria Kýčková, Matěj Rozum, Matyáš Šípek a další. Již 18. června máme ve Slatině turnaj začátečníků. Jiří Daniel