Dvůr Králové - Panda Rychnov B 5:3

 

V nedělním deštivém odpoledni nás los soutěže s B týmem poslal na půdu jednoho z favoritů soutěže a loňského vítěze týmu Dvora Králové. B tým odjížděl s mírným optimismem, jelikož byl posílen o dva stabilní hráče A týmu, Katenáča a Mirka Pavlíčka. A jak viděl kapitán A týmu Mirek Pavlíček zápas ve Dvoře?

 

Domácí neponechali nic náhodě a nastoupili prakticky v základní sestavě. To moc nadějí nedávalo, ale co bojujeme a jdeme na to. Vše začalo reálně v pohodě, když po pár tazích se na remíze domluvili na poslední šachovnici Vašek Till (premiéra v B týmu) se svým soupeřem. Pak se chvíli hrálo a zhruba kolem třetí hodiny se na remíze domlouvám na druhé šachovnici já s odchovancem rychnovské Pandy Honzou Macháněm. Pozice je velmi ostrá, dal jsem pěšce za iniciativu, ale zesílení tlaku by znamenalo velké riziko, do kterého jsem jít nechtěl a tak se spokojím s opakováním tahů. Prakticky ve stejnou dobu dává za remízu na šesté šachovnici remízu Vláďa Martyniuk řekněme v mírně horší koncovce, ale asi remízové.

TJ Dvůr Králové n.L.   Panda Rychnov n.K. B
Roško Luboš H Z 2264 1 - 0 2024 Novotný Josef V Z
Macháň Jan H Z 2289 ½ - ½ 1949 Pavlíček Miroslav Z
Mrověc Jan Z 2104 1 - 0 1888 Blažek Tomáš H Z
Špaček Libor Z 2110 1 - 0 1817 Dvořák Milan
Šmíd Jaroslav H Z 1946 0 - 1 1743 Mareš Ilja H
Nejedlo Josef 1872 ½ - ½ 1805 Martyniuk Vladislav
Fuchs František 1929 ½ - ½ 1583 Daniel Robert
Svída Rostislav 1689 ½ - ½ 1430 Till Václav
  5 - 3  

 

Je to 1,5:1,5 a na šachovnicích to vypadá velmi nepřehledně, což je stav který nám vyhovuje, jelikož kdo se musí bát jsou domácí. My můžeme jen překvapit. Na první šachovnici stojí podezřele Pepa navíc bez pěšce, ale na to jsme u Pepy zvyklí. Velká divočina se odehrává na třetí šachovnici v pozici Tomáše Blažka a může to skončit tak i tak. Na čtvrté šachovnici se otáčí partie Milana Dvořáka, když soupeř do té doby jasně lepší ztrácí pěšce a Milan míří do vyhrané koncovky. Pod tlakem stojí na sedmé šachovnici Robert Daniel, ale zkušený matador Franta Fuchs marně hledá kudy prolomit obrannou hráz. No a páté šachovnici Ilja Mareš se dvěma pěšci více mění na co přijde a míří do vyhrané koncovky. Suma sumárum je zaděláno na obrovské drama.

 

Bohužel ve vrcholné časové tísni kazí nadějnou pozici Tomáš Blažek, když zahrává nemožný tah a místo aktivního skoku jezdce směrem dopředu ho musí představit a přichází o něho. Soupeři se na krátko ujímají vedení 2,5:1,5, jenže v zápětí srovnává Ilja na 2,5:2,5. Sálem se začíná šuškat že to , bude 4:4, když v tom Pepa jako vždy procitá ze šachové klinické smrti a míří do rovné věžovky. Bohužel ve stejný okamžik Milan kazí nadějnou pozici, přechází do pěšcovky se vzdáleným volným pěšcem v domnění že to stačí, ale tady v této konkrétní pozici tomu tak není a záhy Milan kapituluje. Pak Robert dává remiz v pozici kdy už konečně se zablokovalo úplně všechno a vyměnilo co se vyměnit dalo a Franta rozmrzele nabízí remiz, kterou Robert přijímá. Nakonec i Pepa činí ve věžovce jak sám říká klukovskou hrubku a Luboš Roško zkušeně přemostí a vyhrává.

 

Nakonec 5:3, ale po tvrdém boji, ve kterém jsme nebyli daleko od bodového zisku.