Prvním oficiálním setkáním v rámci realizace projektu INSPIR bylo setkání českých a polských šachistů. Uskutečnilo se v Rychnově nad Kněžnou dne 24. 8. 2017. V zahrádkách rychnovských penzionů na náměstí bylo připraveno 40 šachovnic, 40 kusů šachových hodin, mezinárodní šachová rozhodčí Kateřina Šmajzrová a nealkoholické nápoje.

  Polskou výpravu šachistů, zástupců jednotlivých klubů, koordinoval Slawomir Machlowski, dlouholetý organizátor Memoriálu Akibby Rubinsteina v Polanici Zdrój, kterého se letos účastnilo 532 účastníků. Především však mladých hráčů. Pro mezinárodní přátelské utkání bylo připraveno 20 Poláků. Z toho čtyři Poláci trávili na rychnovském turnaji celý týden!

  Rychnovský šachový festival je specializován pro hráče nad 50, 60, 70 a 80 let. Zúčastnilo se ho sice „jen“ 138 hráčů, ale všichni v kategorii nad 50 let, takže český partner byl při výběru hráčů pro utkání seniorů přeci jen ve výhodě. Na utkání byly připraveny tři skupiny Čechů po 20 hráčích.

  Šachový festival v lázeňském městě Polanica Zdrój má větší tradici, konal se tam již 53. ročník, Rychnovský šachový festival se konal po 19. v historii. 

  Obě soutěže se konaly ve stejném termínu 19. – 27. 8. 2017.

  Partneři projektu se dohodli na tom, že budou odehrána nejen tři vzájemná utkání  účastníků obou festivalů na 16 šachovnicích, ale uskuteční se nejen zápas, ale celý turnaj týmů, který skončil výsledkem:

  1. Rychnov nad Kněžnou – „mladíci“ nad 50 let
  2. Rychnov nad Kněžnou – senioři nad 60 let
  3. Polanica Zdrój
  4. Rychnov nad Kněžnou – veteráni nad 70 a nad 80 let

  Raritou pak byla partie dvou nejstarších hráčů, devadesátiletých hráčů pana Jaroslava Sládka z Jičína a pana  Michala Ostrowsiego z …., který byl jen o dva měsíce mladší. Vyhrál nejstarší Čech.

   Partneři projektu připravili pro organizátory českého a polského šachu leták s kontakty organizátorů a s kontakty na webové stránky. O akci informoval pořadatel na plakátovacích plochách ve městě.

   Čeští a polští šachisté využili společný oběd k navázání potřebných kontaktů mezi příhraničními kluby.

 Jiří Daniel