Teprve druhé ze 24 plánovaných setkání zástupců českých a polských branží v rámci projektu INSPIR se uskutečnilo v Jaworu. Bylo určeno pekařům a cukrářům. Protože ve SŠGS Nová Paka studuje toto řemeslo více než 90 žáků, pozvali jsme 20 nejlepších studentů z této školy. Síť cukrářů doplnily pedagožky z podobné školy v Jeseníku a představitelé dnes největšího závodu pekáren a cukráren v Královéhradeckém kraji BEAS z Choustníkova Hradiště. Další představitelé cukrářských a pekařských oborů na poslední chvíli svou účast omluvily.

   Dvoudenní setkání se uskutečnilo v místě, kde je každoroční proslulá oslava Dnů chleba a perníku,  ve dnech 19. - 20. února. Skupina studentů strávila zajímavé dva dny v partnerském cukrářském a pekařském závodě úspěšného polského podnikatele Stanislawa Furtaka, který má kromě vlastní výroby i vlastní síť 56 obchodů v regionu.  

  Mgr. Milena Jarošová, česká koordinátorka sítě cukrářů a pekařů: „Naši budoucí cukráři a pekaři si vyzkoušeli výrobu polských cukrářských výrobků, kde se ve třech pracovištích zapojili do výroby tradičních polských cukrovinek. Plnili krémem a šlehačkou výrobky z páleného těsta, zapojili se do výroby různých želatinových a ovocných řezů, vyráběli sušenky a malé ovocné dortíky. Vyzkoušeli si také výrobu slaných pekařských výrobků – slaných tyčinek a malých plněných pizz. Mohli se přiučit dekorování dortíků čokoládovou polevou a čokoládovými hoblinkami a sledovat výrobu dortů na zakázku. Za velmi poučné pokládáme seznámení se s velkou cukrářskou výrobnou a jejím vybavením. Vybavení přístrojů a strojů bylo velmi moderní, od různých druhů mixérů, šlehačů, automatů na výrobu sušenek až po různé druhy pecí. Nejvíce se našim studentům líbil stroj na roztloukání vajíček, který zároveň odděloval žloutky od bílků. Další moderní přístroj byla počítačem řízená tiskárna pro dekoraci povrchů cukrářských výrobků. Nedílnou součástí bylo také testování sladkostí, což ovšem probíhalo klasicky podle známého rčení  - Oči by jedly, ale žaludek už nemůže. Studenti měli možnost seznámit se i s výrobou tradičních polských výrobků – tzv. serníků, kterých se tu vyrábí několik druhů. Jedná se vlastně o tvarohový koláč, kde je minimum těsta a hodně náplně. Měli jsme také možnost diskutovat problematiku vzdělávání v cukrářském a pekařském oboru.“

  „A to je dost problematické,“ tvrdí hostitel Stanislaw Furtak, „v Polsku nemáme školu specializovanou na tento obor, ale rádi vaše studenty zaměstnáme,“ dodal.

  Ing. Bedřich Syrovátko, majitel pekárny BEAS Choustníkovo Hradiště: „Rádi jsme uvítali možnost setkání s polskými pekaři přímo v pekárně, možnost prohlídky obchodů pana Furtaka v krásném městě Legnica a porovnání rozdílů ve výrobě a prodeji těchto výrobků v Čechách a v Polsku. Vítáme kontakty navázané s oběma středními školami v oboru gastronomie a budeme v nich pokračovat.

  Až nás propojí dálnice, která povede kolem Choustníkova Hradiště i kolem Jawora, patrně většina rozdílů zmizí. Jiří Daniel