Šachy jsou krásné i kruté. Budujete si pozici. A pak spatříte kombinační motiv, ale … vmísí se do toho pocity, lidské srdce zaplesá. Z radosti uděláte rychlý tah… A právě to je začátek šancí soupeře. Brání se, jeho mozek čelí nebezpečí, pracuje přirozeně mnohem intenzívněji. Kombinaci chce nutně narušit, hrozbu odvrátit. V Čechách existuje přísloví: Tonoucí se stébla chytá.
Následují dalekosáhlé propočty variant. A z partie se stává boj. Příběh, který pak zaměstnává mozky šachistů i dlouho po partii při analýzách. Většinou jde o příběh pro jednoho krásný a pro druhého nešťastný. Šachisté několikahodinový příběh jednoho dne většinou prožívají ještě mnoho dní poté. A je přirozené, že jej chtějí někomu sdělit. Ale komu a jak, když šachu většina lidí vůbec nerozumí?
Pořadatelé některých turnajů chtějí ty na děj bohaté příběhy vměstnat do kratších časů a z „normálního“ stavu, kdy se hraje jedna několikahodinová partie za den se dostávají do jiného stavu, kdy se hrají za den až tři několikahodinové partie. A právě to byl i případ „odvetného“ setkání šachistů v rámci realizace projektu INSPIR v polském Těšíně, kde se hrál ve dnech 6. – 8. září 2019 turnaj OPEN BESKYDY.
Spolek Region Panda z Rychnova nad Kněžnou se vypravil na cestu 250 km dlouhou s 28-člennou výpravou autobusem. Druhou polovinu účastníků setkání tvořili Poláci. Šachy na takových turnajích hrají hlavně lidé v produktivním věku, ale i starci, studenti a školáci. Dokonce hrál i jeden talentovaný čerstvý prvňáček, Štěpán Kroulík.
Pořadatel Město Těšín a MUKS SZS Těšín hostil šachisty v krásném banketovém sále občanského spolku Těšíňanka a hrálo se nejkratším tempem, které lze započítat na rating klasického šachu na mezinárodní FIDE ELO (šachový žebříček), tempem 60 minut + 30 sekund na tah pro každého hráče a partie trvaly v průměru 3 hodiny. V pátek večer se hrála jedna, v dalších dvou dnech po třech.
Čas na prohlídku krásného města Těšín s velmi pohnutou polskou, českou, ale i německou historií bylo tedy opravdu málo. Snad jen procházka na kopec k hotelu Gambit, procházka do centra na obědy a výhledy z proskleného hotelového výtahu na město v údolí a okolní Beskydy. Přesto nás zaujaly historické památky největšího, až šedesátitisícového města na obou stranách česko-polské hranice, tedy na obou stranách řeky Olše. Polský Těšín je přitom větší, má daleko víc historických památek, zatímco Český Těšín tvořil v historii spíš průmyslovou zónu města. Dnes spojují město mosty i krásná nová lávka postavená právě z peněz „našeho“ česko-polského programu EU.
Všichni hráči startovali v jednom turnaji, přičemž v hlavní kategorii dominoval Region Panda v pořadí 1. Jan Horák 6,5, 2. David Černý 6, 3. Josef Novotný 6 - , pořadí žen: 1. Katarzyna Brzostzowska (Lodygovice) 4, 2. Karolina Myrmus (Goleszow) 3, 3. Elen Hetfleischová (Region Panda) 3 – celkem 5 žen, mezi hráči do 12 let kralovali Poláci – 1. Radoslav Sobik (Pawlowice) 3,5, 2. Krysztof Niemczyk (Goleszów) 3, 3. Karolina Myrmus (Goleszów) 3 – 14 účastníků, mezi seniory nad 65 let bylo pořadí 1. Josef Novotný 6, 2. Jiří Daniel (oba Region Panda) 5, 3. Zbygniew Mospan (Cieszyn) 4,5 (11 účastníků).
Právě tento třídenní 19. díl seriálu 24 setkání v projektu INSPIR byl jeden z nejnáročnějších a vyžádal si značné fyzické i psychické nároky na účastníky, kteří se dostali do postele až v pondělí po půlnoci. Nicméně přinesl spoustu zajímavých příběhů a zážitků všem českým i polským účastníkům.
Pavel Kumpošt, účastník akce: „Tento krásný víkend bych přirovnal až k rodinnému výletu. Všichni jsme k sobě měli blízko, děti hltaly tahy mistrů Josefa Novotného, či Jirky Daniela, starší kluci jako David Černý a Honza Horák byli velice přátelští k těm nejmenším, Petr Čechura neúnavně rozebíral partie s dětmi a doprovod stál při sobě a podnikal výšlapy po historickém polském Těšíně. Nejvíce nás zaujala nejvýznamnější památka Slezska Rotunda z 11. století, která je zobrazena i na bankovce v hodnotě 20 zlotých. Pohled na Beskydy a oba Těšíny, které dělí jen řeka Olše, jsme si dopřáli z Piastovské věže, kde jsme zvládli na 120 schodů. Za návštěvu stály i těšínské "Benátky", nebo plné kostely. Výbornou kávu s dortem nabízelo neuvěřitelné množství cukráren a kaváren. Veselá nálada mezi námi Panďáky gradovala při večerních posezeních a na cestě domů v autobuse. Fotografie celého víkendu jsou na www.panda-rk.cz."
Veronika Kroulíková, účastnice akce a doprovod dvou nejmladších šachistů: „Turnaj byl krásný, i když náročný. Tři dlouhé partie za den znamenaly i pro malé děti klidně i šesti až sedmihodinové šachové soustředění, které kluci prokládali pobytem na čerstvém vzduchu na přilehlém pozemku. Únava po náročných partiích byla znát na sestupné kvalitě odehraných zápasů. Vašek (8 let) dokázal v prvním kole remizovat se svým učitelem Jirkou Danielem, bohužel pak v dalších partiích už podobný úspěch nezaznamenal, i když všechny partie dohrával s plným nasazením. Turnaj jsme si nicméně všichni moc užili, domácí polští organizátoři i účastníci k nám byli velice vstřícní“.
výsledky: http://www.chessarbiter.com/turnieje/2019/ti_1553/results.html?l=pl&tb=10_
autor: Jiří Daniel
foto: Pavel Kumpošt