V projektu INSPIR připravujeme k vydání již 6. číslo časopisu, jehož grafickou přípravu a tisk zajišťuje náš polský partner FIRIM. V tomto časopise vyjde i zajímavá zpráva o 42. výstavě akvarijních ryb v Rychnově nad Kněžnou, která se konala pod záštitou projektu INSPIR ve dnech 15. – 19.9.2018.

 Zařazení akvaristů do projektu INSPIR, jehož cílem je propojení sítí neziskových organizací celkem ve 12 branžích, zvýraznilo sotva zastupitelnou roli tohoto projektu. Akvárium má doma spousta lidí, ale málokdo má příležitost získávat nové informace pro rozvoj tohoto koníčka  v nějakém spolku. Členové akvarijního sdružení Unie akvaristů ČR bydlí desítky i stovky kilometrů od sebe…

  Viceprezidentem Unie akvaristů ČR je Rychnovák Vladimír Hulman. A právě on je již přes 30 let hlavním organizátorem Akva EXPO RK, to je výstavy akvarijních ryb v Rychnově nad Kněžnou. Stal se také českým koordinátorem této branže v projektu INSPIR a historicky poprvé pozval na rychnovskou výstavu také celou síť dvaceti polských akvaristů.

  Využil přitom svého dlouhodobého přátelství s Andrzejem Nowickim, který organizuje podobné výstavy ve městě Tychy a který se postaral rovněž o pozvání jednotlivých aktivních polských akvaristů.

  V rychnovském Domě chovatelů se konala v termínu 15. – 19. září 2018 tradiční výstava akvarijních ryb a terarijních živočichů. V letošním roce ji navštívilo přes tři tisíce návštěvníků. A na první dva dny přijeli také polští hosté. A nejen polští! Letos v Rychnově vystavovali také Němci a Slováci.

  Součástí setkání akvaristů byl i společenský večer ve velkém sále Pelclova divadla v Rychnově, kde spolu na osm desítek vystavovatelů a jejich přátel také společně povečeřeli a dlouho do noci si vyměňovali svoje zkušenosti z chovů. Při debatě je zachytily i naše objektivy.

  „Jsme nadšeni úrovní výstavy a jsme moc rádi, že jste nás pozvali,“ říkali Němci, když se loučili.  „Jedná se možná zároveň o největší evropskou výstavu akvaristů!“

  Polák Andrzej Nowicki, koordinátor branže na polské straně,  řekl: „Jsem nadšen, že také akvaristé dosáhli na spolupráci s nějakým projektem podpořeným z EU. Srdečně vás všechny zveme v dubnu do města Tychy, kde se uskuteční setkání akvaristů ČR a Polska.“

  Dodejme, že na Výstavě bylo 219 akvárií a 31 terárií s pavouky, hady a želvami. O organizaci výstavy se staral spolek rychnovských akvaristů. Výstava byla i prodejní.

  Vladimír Hulman:  „Na rychnovských výstavách, kterých s touto poslední bylo již 42, se podílím od roku 1984. Pamatuji dobu, kdy jsme byli rádi, když jsme připravili nějakých 40 či 50 nádrží. Dnes jich je 219! Trochu mne mrzí, že výstavní činnost dalších českých spolků se vytratila.

Rád jezdím za akvaristy do Polska, kde sbírám další poznatky a náměty. Pravidelně si také kupuji polský akvaristický časopis, byť není zrovna nejlevnější, ale jeho obsah i kvalita je na úrovni. I řada členů našeho rychnovského spolku si našla cestu k polské akvaristice. Jezdí pravidelně na trhy do Wroclavi, odkud přivážejí zajímavé rybky, ale i krmiva a akvarijní techniku. A toto vše bychom chtěli naší účasti na projektu INSPIR ještě více zintenzivnit.

Zároveň chci touto cestou poděkovat polským účastníkům naší výstav za jejich velmi kvalitní a zajímavé rybky, které byly okrasou naší výstavy. A již dnes se těšíme na jarní výstavu v Polsku.“

Jiří Daniel