Olympiádu, která se konala 22. – 26. ledna 2023 vyhrál domácí Královéhradecký kraj a šachisté do konečného účtování přidali také hodně bodů. Díky turnaji družstev máme zlaté medaile!!! Družstvo šachistů Královéhradeckého kraje hrálo ve složení Ondřej Winter (Lipky HK), Lukáš Zelba (Jičín), Lada Zelbová (Jičín) a Václav Kroulík (Panda Rychnov n.K.). V soutěži jednotlivců získala stříbro Lada Zelbová a naši tři kluci skončili shodně na 4. místě.

A jaké jsou ohlasy z olympiády?  

 

Petr ČECHURA (Náchod), trenér výpravy o bleskovém turnaji družstev :

„Hrálo se tempem 3+2, systémem každý s každým. Naše vyvážená sestava vybízela k pokusu o zisk kovu nejcennějšího, ale blicky umí být ošemetné, takže jsme hlavně chtěli předvést co nejlepší výkon. Začátek nám nevyšel. Remízy v prvních dvou kolech, pak výhra, kterou vzápětí střídá prohra ve 4. kole. Nicméně od té doby se nám začalo dařit a soupeřům už jsme ve zbývajících devíti kolech povolili jedinou remízu a následovala zlatá radost!

Drtičem družstva se ukázal být Vašek Kroulík, který uhrál 11,5 bodů ze 13 a byl tak nejlepší na 4. šachovnici. Ale i ostatní předvedli kvalitní výkon. Když se někomu náhodou partie nepovedla – kontrovali další dva týmoví kolegové výhrou. Týmová chemie fungovala dokonale.. Na hotelu jsme si užili bazén a pochutnali na vítězném dortu. Večer si pak užili předávání medailí a závěrečný ceremoniál. Odjíždět budeme s dobrou náladou a pěknými vzpomínkami. Olympiáda se nám nakonec vydařila.“

           ÚSPĚŠNÍ ŠACHISTÉ z našeho kraje, Václav Kroulík u okna na čtvrté šachovnici.

 

Svatava PTÁČKOVÁ (ŠSPM Lipky HK) o olympiádě

„Byla jsem pověřena spolu s Petrem Čechurou vedením čtyřčlenné výpravy šachistů za náš kraj. Byli vybráni nejlepší hráči, kteří splňovali věkovou hranici. Byli jimi Ondřej Winter, Lada Zelbová, Lukáš Zelba z Hradce Králové a Václav Kroulík z Opočna. Všichni výborní šachisté, kteří se již účastnili mnoha mistrovství Čech, ČR, MEU. Složení slibovalo velkou naději na úspěch v podobě medaile.

Olympiáda byla slavnostně zahájena v neděli 22. ledna odpoledne v královéhradecké ČPP aréně. Každý kraj měl svého vlajkonoše z řady úspěšných českých sportovců. 21 sportovců z každého kraje nastoupilo na plochu, ostatní sportovci byli v hledišti spolu s diváky. Aréna byla úplně plná. Moderování dostal na starosti Roman Šebrle. Po zahájení olympiády, při kterém snowboardistka Eva Samková - Adamczyková zapálila oheň, nastoupila každá výprava do svého autobusu a byla odvezena do místa, které bylo její výpravě určené. My šachisté jsme byli ubytovaní ve Špindlerově Mlýně v hotelu Volareza, ale šachy se hrály v hotelu Clarion. V pondělí a v úterý proběhl sedmikolový turnaj jednotlivců. Lada Zelbová získala v tomto turnaji 2. místo, i když po celou dobu turnaje stála na místě prvním. Všichni kluci, tedy Vašek Kroulík, Ondra Winter a Lukáš Zelba skončili na 4. místě. Byli jsme docela smutní, že to takhle dopadlo, protože kluci se cítili na víc a Lada o prvenství přišla tím, že prohrála poslední kolo. Velkou naději jsme vkládali do čtvrtečního bleskového turnaje družstev. Ve středu ještě byla ještě doplňková řešitelská soutěž, ve kterém byl první náš Ondra Winter. Ve středu odpoledne jsme si udělali výlet lanovkou na Medvědín a zpět. Byl krásný sluneční den a procházka se nám moc líbila.

               ZLATO pro náš kraj! Zleva Lukáš Zelba, Ondra Winter, Václav Kroulík s dortem a Lada Zelbová.

 Ve čtvrtek vypukl bleskový turnaj, který se hrál ve třinácti kolech. Z počátku to vůbec nevypadalo na medailovou pozici, ale bylo vidět, že všichni chtějí moc a moc vyhrát. Dávali do toho všechno, a tak se stalo to, že jsme opravdu turnaj vyhráli. Měli jsme velikou radost. Po vyhlášení výsledků jsme jeli do hotelu, kde jsme navštívili bazén. Na večerním ceremoniálu, který probíhal vždy večer venku před hotelem Volareza, jsme převzali zlaté medaile a olympiáda byla slavnostně ukončena. Celou olympiádu vyhrál Královéhradecký kraj a my šachisté jsme do konečného bodování přidali také hodně bodů. Olympiáda se velmi vydařila. Vše probíhalo bez problémů a bylo dobře organizováno. Ubytování a stravování bylo výborné. Každý den byl zajištěn doprovodný program, kterého jsme se také účastnili. Naši šachisté byli úžasně týmoví, milí a poslušní. Děkuji Petrovi Čechurovi, který byl trenérem naší výpravy. Svým klidem, radami a psychickou podporou dětem pomohl k tak výborným výkonům. Celý týden jsme si všichni moc užili a budeme na tuto olympiádu moc a moc vzpomínat. Byla jsem velmi ráda, že jsem se mohla tak významné sportovní akce zúčastnit.

Dovolte mi ještě v závěru pochválit našeho předsedu KHŠS pana Jaroslava Šmída, který byl ředitelem šachových soutěží. S organizací měl jistě hodně práce a všechno velmi dobře zvládnul. Hlavním rozhodčím byl Milan Borůvka a o online šachovnice se staral Radim Borůvka. Byl to sehraný tým, který velmi dobře pracoval a tím tak reprezentoval náš kraj. Po celou dobu všech šachových soutěžích je bylo radost sledovat.“

Fotografie z olympiády:  

https://loremroomyy.rajce.idnes.cz/Olympiada_deti_a_mladeze_2023/

 

VEČERNÍ CEREMONIÁL před hotelem Volareza. Družstvo šachistů čeká na zlaté medaile. Na plátně Václav Kroulík z Pandy.

 

                                ODM 2023 - Úspěšná výprava KH kraje.