MČR 4-členných družstev Pardubice očima Honzy Horáka a Petra Kačírka

 

Již pravidelně se v červenci hraje, jako součást Czech open, mistrovství republiky družstev pro 4 hráče.

Panda díky Honzovi Horákovi postavila také své družstvo (Pepa Novotný navíc reprezentoval družstvo "Východočeši" a Pavel Čech hrál za Turnov B).

Celý turnaj odehrál právě Honza Horák, Pavel Kačírek a host z Brna Šimon Volák. O zbývající utkání se rozdělili Petr Kačírek (3 kola), Jiří Daniel (2 kola) a Vašek Kroulík (2 kola). 

Ambice na celkové umístění nebyly žádné, šlo o to si zahrát. Nakonec bylo ale vše jinak!

  1. kolo Bohemia Pardubice B (1769 ELO průměr)

Hrálo se dobré 3 hodiny (tempo 1,5h pro hráče + 30s/tah, ale bez dalšího přídavku), projevila se ale naše ratingová převaha a zapsali jsme výhru 4:0, ačkoliv se výhry nerodily úplně jednoduše.

 

  1. kolo Kolemjdoucí (1932)

„Bohužel“ naše jediná prohra. (co bychom před turnajem dali jen za jednu prohru :)). Jednalo se o vyrovnané utkání, které jsem pokazil já (Honza Horák). V ostré pozici jsem se nezorientoval a přehlédl taktický motiv soupeře. Bohužel moji prohru nedokázal nikdo výhrou vykompenzovat, ačkoliv jsme ve všech zbylých partiích měly drobné výhody, všechny skončily remízou. Prohra 1,5:2,5.

 

  1. kolo Unichess (1898)

V zápase jsme byli favoriti, ale výhra se nerodila lehce. Pavel nachytal soupeře na taktický trik, Šimon krásně vyhrál poziční obětí pěšce. Já od začátku stál špatně, soupeř naštěstí hrál jenom na remízu a tak partie skončila v remízové koncovce. Nejdivočejší a nejdelší partii odehrál Jirka. Ve střední hře přišel o kvalitu, měl ale za ní pěšce a dvojici střelců. Soupeř musel kvalitu vrátit a hrála se složitá koncovka, kde šance na výhru měli oba hráči. Asi zasloužená remíza pro oba hráče za bojovnost. Výhra 3:1.

 

  1. kolo Vyšehrad D (1963)

Opět náročné utkání. V mé partii se na první desce nic nestalo, celou dobu se držela v hladině roviny a tak i skončila. Naopak v partii Pavla se útočilo na opačné rošády. Pavel byl rychlejší a krásnou obětí věže zničil obranu bílého. Král z h1 nakonec dostal na mat na e5. Mezitím bránil náročnou koncovku náš benjamínek Vašík. V těžké a složité koncovce si soupeř nakonec poradil s Vašíkovou obranou a vyrovnal skóre utkání. Rozhodovala partie Šimona. Zajímavá partie došla do střelcovky černopoláků a 5 pěšců. Soupeř však začal trochu blbnout s pěšci, Šimon si dva sebral a soupeř se musel vzdát. Tedy výhra 2,5:1,5.

 

  1. kolo TJ Pankrác (2223)

Vlastně cíle v turnaji byly 2. První skončit před jedním týmem z Hradce a druhý zahrát si alespoň jednou na online šachovnicích (byly na prvních 11 deskách zápasů.)  A zrovna v tomhle kole se nám povedlo splnit druhý cíl. Ten jsme následně vylepšili i zápasy na „onlajnech“ v 6. a 7. kole :)). Pankrác naštěstí nenasadil první desku, hráče s elem skoro 2400 a tím stoupli i naše šance na dobrý výsledek. Já jsem dal již v zahájení remízu, brzy následovala i remíza Jirky. Tím jsme dvakrát odrazili bíle figury soupeře. Soupeř Pavla odmítl remízu a snažil se vyhrát. Někde to ale přehnal, najednou vzniklá koncovka byla vždycky lepší pro Pavla a po chybě soupeře ještě inkasoval figuru zdarma. Šimon někde ve střední hře podle svých slov propásl výhodu, bránil náročnou pozici na půl minutě s velmi těžkým soupeřem. Povedlo se mu získat pěšce a vypadalo to na překvapivé vítězství. Bohužel soupeř zaútočil na Šimonova krále a ten nenašel správnou obranu. Ale i celková remíza 2:2 je velkým úspěchem.

 

  1. kolo Řád svaté Marie (2300)

Vlastně jsem předpokládal, že až se opět dostanu za šachovnici (Petr Kačírek), tak budeme spíš dohánět terén. Opak byl pravdou 7 bodů z 10 možných po 5 kolech bylo opravdu dost a tak jsme si vysloužili velmi silné družstvo "Řád svaté Marie". Na první šachovnici GM Vojtěch Plát 2554F. Nastoupil v turnaji jen 1x a to proti nám :) Zahrál jsem si dobře a snad velmistra trochu potrápil, ale objektivní síla a nedostatek času udělaly své a dopadlo to podle předpokladů. Ještě předtím ale bral výhru Pavel se slabším hráčem (asi nás podcenili :)) a Honza s Matoušem Eretem (elo cca 2270) remizoval. K překvapení nebylo daleko. Šimon po výhře naprosto reálně sahal, ale také ho dostihla nikdy nekončící časová tíseň. 2:2 Úspěch!

 

  1. kolo I slepá veverka občas najde oříšek (2200)

Rozhoduje vždy o celkovém výsledku. Los nás nešetřil a dostali jsme opět citelně silnějšího soupeře. Složené družstvo "I slepá veverka občas najde oříšek" nás papírově převyšovalo na všech šachovnicích. Bojovalo se až do posledního dechu. Nejprve eliminoval ambice soupeře Pavel. Remízou otupil největší rozdíl v ELO.

Mně soupeř remízu odmítl, tak jsem ho přehrál a sahal po výhře. Ale pak kolaps. Místo jasného snadného tahu jsem se dostal do klasického soukolí výčitek (možnost jsem viděl hned jak jsem zatáhl), což v kombinaci s dobíhajícím časem znamenalo nejistotu a následné opakovaní tahů. Pokud by se přidávalo 30 min, věřím, že bych to ještě napravil a výhru našel. Ještě jsem si nestačil ani vynadat a u Honzy se začaly dít věci. Nejprve se jeho pozice zhroutila a když už jsem zápas odepsal, obrovsky zazmatkoval jeho soupeř a naprosto nečekaná remíza - zázrak! Teď je to na Šimonovi. Trošku lepší pozice, ale oba na 30s bez naděje na oddych. Všichni, i soupeři, přikováni sledujeme dění. Co vám budu povídat..... Šimon to dokázal! Vyhráli jsme poslední kolo 2,5:1,5 a čekáme na výsledky. (A touto výhrou jsme splnili i první cíl :)).

 

Jsme 13. V MČR dokonce 10. pozice! Fantastické! Z nasazení č. 27 jsme se vytáhli na 13. místo (ze 119 družstev). A to se hráči stále točili a sestava určitě mohla být silnější. Z Královéhradeckého kraje jsme s převahou první.


Kdo za to může? Vezmu to podle sestavy popořadě, abych někoho neurazil.

Petr Kačírek (ELO 2245F) - 1,5 bodu /3 partie Co měl vyhrát vyhrál, co měl prohrát prohrál. S vyrovnaným soupeřem remíza (škoda jí). Podržel 1. desku v rozhodující poslední den.

Honza Horák (ELO  2163F) - spolehlivých 3,5/7 (z toho 4x na první šachovnici). Neměl úplně nabitou flintu. 5x remíza ze 7 kol. Nemá se ale za co stydět, soupeři byli kvalitní. Perfo  2113.

Šimon Volák (ELO 2082F) - naše první hvězda. 5 bodů/7kol. Perfo 2141. Rozhodl poslední utkání! A ... připsal 33 bodů a tím překročil hranici 2100 a splnil KM. Blahopřejeme!

Jirka Daniel (ELO 1938F) - 1/2. 2 remízy. Vždy odpolední utkání a vždy černými. Podržel tým, v pátek sahal po výhře v koncovce, v sobotu udržel velmi silného hráče. (hráče s titulem FM)

Vašek Kroulík (ELO 1749F) - 0,5/2. 2x papírově silnější soupeř. Myslím, že nasbíral spoustu zkušeností, hrál dlouhé a náročné partie. V pátek nechybělo moc, aby vyhrál a zvrátil výsledek zápasu.

Pavel Kačírek (ELO 1859F) - naše druhá hvězda. Za poslední rok mu ELO letí nahoru a trochu jsem očekával nutnou stagnaci nebo i drobný pád. Opak je pravdou. 6 bodů ze 7kol, bez porážky. Perfo 2043 a připsaných dalších 62 bodů. Na ELO k 1. srpnu tak překročí hranici 1900 a splní 1. VT. Blahopřejeme!

 

Turnaj vyhrál Turnov, druhý skončil Duras a bronzová medaile putovala opět do Brna, tentokráte k Moravské Slavii.

Kompletní výsledky naleznete zde: https://chess-results.com/tnr654072.aspx?lan=5&art=32&flag=30

 

Petr Kačírek, Jan Horák