10

  TJ Slavia Hradec Králové

ELO

 

-

11

  Panda Rychnov nad Kněžnou

ELO

 

4½:3½

 

GM

 

Hába, Petr

2441

H,z

-

IM

 

Sabuk, Piotr

2411

C,z

1 - 0

 

IM

 

Nun, Jiří

2298

z,ZK

-

IM

 

Čech, Pavel

2352

H,z

1 - 0

 

FM

 

Pokorný, Zdeněk

2220

Z

-

FM

 

Fiedorek, Michal

2319

C,z

0 - 1

 

FM

 

Prymula, Roman

2167

Z

-

FM

 

Kačírek, Petr

2256

z

1 - 0

   
 

Šolc, Filip

2072

H,z

-

 
 

Horák, Jan

2149

z

0 - 1

   
 

Jezbera, Jiří

2187

 

-

WFM

 

Marečková, Martina

2110

z

½ - ½

   
 

Novák, Radomír

2097

K

-

 
 

Machlowski, Slawomir

2020

z

0 - 1

   
 

Štěpán, Michal

2082

 

-

 
 

Novotný, Josef

1914

 

1 - 0

 

V poslední únorovou neděli jsme vyrazili na důležitý zápas v 2. lize na Hradeckou Slavii. Povedlo se nám postavit základní sestavu, ale ani domácí neponechali nic náhodě a nastoupili se všemi hráči s Elem přes 2050. Dalo se očekávat napínavé a vyrovnané utkání.

Zápas odstartovala po hodině a půl hry jediná remíza. Martina Marečková zvolila zavřenou sicilku, kladla před černého nepříjemné problémy, ale silný soupeř se se vším vypořádal, vyměnil lehké figury i dámy a ve vzniklé koncovce se těžko dalo hrát na výhru za obě strany, tedy zasloužená remíza.

Do vedení nás poprvé dostal Michal Fiedorek. Zvolil Caro-kann, a po zahájení vznikla karlovarská pěšcová struktura, tedy bílý by měl útočit na královském křídle a černý na dámském. Ne vždy se ale všechny poučky dodržují, a tak Michal obětoval pěšce a rozvinul útok na oslabeného bílého krále. Každým tahem zvyšoval tlak na pozici soupeře, až bílý nedokázal pokrýt všechny hrozby a před ztrátou materiálu kapituloval. Perfektní výkon.

Pomalu se blížila časovka, všechny partie byly kolem 30 tahu a můj soupeř mi nabídl remízu v rovné pozici. Měl jsem dobrý čas a tak jsem se rozhodl čekat jak se situace vyvine v ostatních partiích. V tu chvíli vzdává svou partii Pepa Novotný, který ve svém Katenáču začal stát brzy aktivně, ale poté si oslabil svého krále postupem h pěšce, zkusil ještě zakombinovat obětí figury, ale soupeř s napadnutou věží neustoupil a místo toho zaútočil na bílého krále, Pepa musel před matovými hrozbami odevzdat figuru a soupeř už dokázal zvítězit bez problémů. Vyrovnáno.

Chvilku poté nás opět do vedení dostal Slawek Machlowski. Zvolil své oblíbené Ben-oni se střelcem na e7 a jezdcem na g6. Soupeř spustil pěšcový útok na královském křídle, ale Slawek všechno vykryl. Soupeř při útočení zapomněl na svého krále, pěšcový kryt f,g,h zmizel a ani žádná bílá figurka nebránila chudáka krále před útokem černých figur. Skvělá partie a jsme zase o kousek blíž k výhře.

Hráli se poslední 4 partie. Mezitím bojoval na první desce Piotrek Sabuk s velmistrem Hábou. V Katalánu bílý vyměnil svého důležitého střelce za koně na c6, což by velká většina z nás, „smrtelníků“, nikdy neudělala. Ale zřejmě se jednalo o nějakou variantu (počítačovou, tohle snad člověk nemohl vymyslet), po výměnách dam, došla partie do 4 věžovky a každá strana měla jednu lehkou figuru, Piotr měl ovšem pěšcové slabiny, jednu na c4 a druhou dvojpěšce na f6, ale do výhry pro bílého daleko. Šílená partie se hrála na dvojce, hodně originální zahájení, kde Pavel Čech už v pátém tahu zahrál h5 a jal se rozbít královské křídlo černého. Poté udělal velkou rošádu a dále útočil na černou pozici, černému zůstal slabý král na f7, s otevřeným g sloupcem, tady to stálo nadějně. Dále bojoval na čtyřce Petr Kačírek s bývalým ministrem zdravotnictví Prymulou. Černý zvolil kamennou zeď, ale Petrovi se brzy povedlo zahrát e4 a rozlomit centrum černého. Následovala vlna taktických zápletek, na šachovnici viselo spoustu figur i pěšců, ačkoliv již byly vyměněny dámy. Poté se vyměnily i věže a vznikla koncovka tří lehkých figur, kdy bílý získal pěšáčka navíc, ale to černému kompenzovala silná dvojice střelců. Vyměnilo se, co dalo a skončilo to v koncovce, bílý S+J+P, černý S+3P, kde pravděpodobně nešlo zabránit výměně posledního bílého pěšce, leda za cenu oběti střelce a vzniklá koncovka J+P proti S by měla skončit remízou. Jak by to dopadlo jsme se ale nedozvěděli, protože v tu chvíli se hrací místností rozezněl zvuk mobilu. Bohužel se ukázalo že patří Petrovi, přišla kontumace a tak bylo opět vyrovnáno. Odmítnul jsem tedy remízu a zkoušel najít nějakou cestu k výhře. V mojí partie se hrála výměnná francouzská, nejprve se vyměnili černopolní střelci a pak přes jediný otevřený e sloupec i věže a dámy.

Na konci časovky pravděpodobně něco přehlédl Pavel, neboť se vyměnily dámy a černému zůstal do koncovky pěšec navíc. Také Piotr ztratil pěšce a začínalo to s námi vypadat bledě. Naštěstí i můj soupeř vyrobil hrubku, přišel o pěšce a určitá naděje opět žila.

Pavel zkusil obětovat v koncovce figuru za dva pěšce a pokud by se mu povedlo svou věží a králem sebrat černého pěšce a+b, partie by měla skončit remízou v pozici V proti V+J. Bohužel se nepodařilo sebrat oba černé pěšce, mezitím vymizely i všichni pěšci bílého a bylo po partii. I Piotr bojoval statečně, ale velmistr Hába je super těžký soupeř, zkušený koncovkář a výhru s 2 pěšci navíc si už utéct nenechal. Prohráváme 2,5-4,5. Já už poté jen snížil skóre, ačkoliv technika nebyla zdaleka dokonalá, postupně jsem toho pěšce navíc rozpohyboval, soupeř přišel i o další pěšce a vzdal se.

Prohra nejtěsnějším rozdílem určitě mrzí, nechybělo mnoho. Zápas to byl skutečně brutální, v takhle vyrovnaném zápase jsem nečekal 7 resultátů. Za povšimnutí stojí, že z 7 výher 6x vyhrály černé kameny. Takže taková černá neděle, která skončila světleji pro domácí.

V tabulce jsme se propadli na 3. místo, ale stále ještě můžeme živit naději na postup, musíme však doufat v zaváhání jak Hradce, tak Polabin. Ale zázraky se občas dějí.

Honza Horák