Mezinárodní šachový festival a zároveň Mistrovství ČR seniorů v Rychnově nad Kněžnou se letos uskutečnil již podevatenácté. Rok co rok se na festival sjede okolo 150 hráčů a hráček. Tuto v evropském měřítku ojedinělou akci každoročně navštíví řada hráčů, kteří na dotaz, zda plánují účast i v budoucnu, odpovídají s úsměvem. Festival má své předem rezervované místo v jejich šachovém kalendáři.

Pan Rudolf Kuřil z Poštorné je v Rychnově popáté. Startuje v kategorii nad 80 let. Jako řada dalších účastníků i pan Rudolf se kromě šachů dlouhodobě věnuje i jiným sportům. Doma ve svém oddíle stolního tenisu Tatran Poštorná trénuje mladé, působí i jako rozhodčí. Velký přehled má i v ženském stolním tenise. Kromě toho pan Kuřil ve svých dvaaosmdesáti letech jezdí na kole, a to neuvěřitelných 25 km, ale ještě denně! A co dělá, když se mu ráno na kolo nechce? Tak v tom případě svou dávku odjede večer…

Pan Jiří Pavlů ze Šumperka je na turnaji už podesáté. Pozitivně hodnotí výtečnou organizaci turnaje včetně všech mimošachových aktivit. Jak říká, jeho kamarádi, ´kluci, si prý velmi pochvalovali malý pěší výlet krásným okolím řeky Zdobnice.

Pan Jiří Malý je na turnaji podruhé, jeho domovským šachovým týmem je CHESS Most. Turnaj si loni oblíbil, kromě svých šachových aktivit rád poznává krásy míst, kam ho nejen šachy přivedou. Loni objevoval krásy Potštejna a okolí, letos si kromě účasti na plánovaných doprovodných akcích festivalu přidal i jednu individuální. Galerie rychnovského zámku si získala jeho nadšený obdiv, stejně tak i zdejší muzeum řemesel. Náš podorlický region mu rovněž připomněl léta mládí spojená s působením ve studentské kapele, inspirované tehdy slavným Rychnovákem Jiřím Šlitrem a Jiřím Suchým ze Semaforu.

Rychnovský šachový festival čeká v příštím roce slavné jubileum. Dnes už věhlasný turnaj se zde bude hrát už podvacáté. Jistě přivítá desítky známých tváří, které festival navštěvují pravidelně, na druhou stranu se určitě objeví nemálo těch, kteří se o mimořádném turnaji dozvěděli, a tak se možná i oni stanou pravidelnými účastníky…