Šachový festival a zároveň Mistrovství ČR seniorů v Rychnově nad Kněžnou se letos uskutečnil již podevatenácté. Rok co rok se na festival sjede okolo 150 hráčů a hráček. Tato v evropském měřítku ojedinělá akce má své předem rezervované místo v kalendáři desítek stálých účastníků. Festival každoročně navštíví i několik zahraničních hostů; a to ze Slovenska, Polska, Ukrajiny, v minulosti nechyběli ani hráči z Maďarska.

Jan Bakalár z Rajeckých Teplic chválí dokonalou organizaci turnaje, stejně tak krásné prostředí sálu Pelclova divadla. Ač ve svém oddíle působí už po 30 let i jako trenér, velmi ocenil jednu z doprovodných akcí; odbornou přednášku ředitele turnaje, Jiřího Daniela, s výmluvným názvem ´Věžovky. A jako snad všichni účastníci festivalu vítá řadu doprovodných akcí, které jsou po léta nedílnou součástí urputných šachových klání. Kromě těchto výletů a zábavného večera se pan Bakalár vždy aktivně zajímá o místo, kde turnaj probíhá; naučná stezka v okolí Ivanského jezera ho doslova nadchla.

Pan Pavol Sabela přijel ze slovenské Turzovky, což je malá obec na trojhraní Slovensko, Česko, Polsko poblíž Čadce. Svoji šachovou kariéru zahájil až v důchodovém věku, hraje především pro radost a s nadhledem a úsměvem říká, že je ´krčmový hráč. O turnaji se dozvěděl z internetu, reference mu ještě potvrdil kamarád Pavol Majerčík, rovněž letošní účastník rychnovského klání. Pan Sabela, ač dnes s hůlkou, udržuje se v kondici každodenní chůzí. Jako aktivní turista procestoval velkou část Čech, o Rychnově nad Kněžnou mluví jako o krásném a čistém městečku. Je doslova nadšený z  důstojného prostředí divadla, jeho turnajové výsledky jsou pro něj až druhořadé. Také proto se postupně zúčastnil všech doprovodných akcí, týden strávený u nás, v podhůří Orlických hor, považuje především za jakousi dovolenou.

Turnaje se účastní i polští šachoví přátelé. Wladyslaw Pojedziniec z Wroclavi obzvláště oceňuje romantickou ´prvorepublikovou podobu rychnovského koupaliště. Jerzy Laszkiewicz se turnaje účastní už poosmé. Každým rokem se znovu těší na velmi příjemné rozmluvy s milými lidmi. Pan Jerzy půlku svého života věnuje trénování, ve své činnosti je spjat i s Rychnovem, jedním z jeho svěřenců je totiž i Jakub Zeberski, jinak ligový hráč rychnovské Pandy.

Všichni jmenovaní na dotaz, zda plánují účast i v budoucnu, odpovídají s úsměvem. Festival má své předem rezervované místo v jejich šachovém kalendáři.