Letos již podevatenácté se v Rychnově nad Kněžnou uskutečnil Mezinárodní šachový festival a zároveň Mistrovství ČR seniorů. Tato i v evropském měřítku ojedinělá akce, které se rok co rok zúčastní okolo 150 hráčů a hráček, má své předem rezervované místo v kalendáři desítek stálých, každoročních účastníků. Samozřejmě ale díky věhlasu akce se na každém ročníku objeví i nováčci. Dva z těch letošních se nám svěřili, co je na turnaj přivedlo a proč se těší už na příští, jubilejní, dvacátý ročník…

Dáma má přednost; paní Táňa Zlámaná je členkou Klubu šachistů Říčany 1925, kde se o turnaji v Rychnově také dozvěděla od svých mužských kolegů. Jistě; u žen by se neměl zmiňovat věk, ale jestliže existují výjimky, kdy to je povoleno, tak je to určitě tento případ. Paní Táňa je totiž natolik šarmantní dáma, že se zdá, že snad ani nesplňuje regule turnaje; festival je otevřený hráčům od 50 let výše… Paní Táňa ale ještě ke všemu hraje v kategorii nad 60 let a prý to opravdu není chyba ve startovní listině.

Když popisuje své šachové začátky, neubrání se úsměvu. Není divu, protože její první kroky na šachovnicích opravdu vzbuzují v laskavém slova smyslu úsměv. K šachům ji totiž až po padesátce přivedla její dcera, která si šachy jako svůj koníček vybrala naopak v dětském věku. Takže se maminka učila šachy od úplných začátků, aby se šachovému světu své dcery co nejvíce přiblížila. Postupně se královské hře věnovala stále intenzívněji, slavila i první úspěchy na turnajích. A dnes? Ve svém říčanském klubu se věnuje dětem, absolvovala i rozhodcovské kurzy, účastní se turnajů.

Ač jejím cílem nejsou výhry a body, samozřejmě ji udělaly radost dvě překvapivé rychnovské remízy s hráči, kteří mají až o tři stovky vyšší šachový rating. Se svou týmovou kolegyní a kamarádkou Jarmilou Voráčkovou oceňují příjemnou atmosféru, výtečnou organizaci turnaje a samozřejmě i akce mimo šachovnice.

Pan Pavol Sabela začal hrát šachy dokonce ještě později; až v důchodu. Úplně první setkání s královskou hrou absolvoval jako divák v krčme. Ještě dnes si rád v tomto prostředí zahraje; také proto o sobě s úsměvem říká, že je ´krčmový hráč. O turnaji se dozvěděl z internetu, reference mu ještě potvrdil kamarád Pavol Majerčík, rovněž letošní účastník rychnovského klání. Pan Sabela přijel ze slovenské Turzovky, což je malá obec na trojhraní Slovensko, Česko, Polsko poblíž Čadce. Nemálo šachistů jsou anebo byli v minulosti aktivními sportovci; pan Sabela hrával na vyšší úrovni fotbal. Na hřišti proto nastoupil v přátelských utkáních i proti plejerům Slovanu Bratislava, některým hráčům slavné Dukly anebo proti Františku Veselému. Ač dnes s hůlkou, udržuje se v kondici každodenní chůzí. Jako aktivní turista procestoval velkou část Čech, o Rychnově nad Kněžnou mluví jako o krásném čistém městečku.

Pan Pavol je nadšený z důstojného prostředí divadla, jeho turnajové výsledky jsou pro něj až druhořadé. Také proto se postupně zúčastnil všech doprovodných akcí, týden strávený u nás, v podhůří Orlických hor, považuje především za jakousi dovolenou. Za naprostou samozřejmost, pokud zdraví bude sloužit, považuje svou účast na festivalu i příští rok.