Poslední červencový víkend se 4 Panďáci vypravili, během týdne již podruhé, na Slovensko. Cílem byl tentokrát FIDE OPEN Pohorelá 2017. Je známou věcí, že rozmezí Nízkých Tater a Slovenského Rudohoří se „hemží“ medvědy. Většina Pand se tam tak cítila jako doma, ale postupně…

Z Topolčan jsme si dovezli všichni zažívací problémy a zápasili jsme s tím až do odjezdu do Pohorelé. Situaci jsme nepodcenili a po cestě zakoupili vybavení v podnikové prodejně Harmasan Harmanec (20 rolí by mělo stačit, viz foto). Trochu nás ještě zdržela objížďka Strečna, kde spadla část hradní skály.

Ubytováni jsme byli v příjemném rodinném penzionu Hron. Vlastně jediném v obci. Ke zděšení chlapců bez wi-fi, ale alespoň s televizí. Hrálo se ve školní jídelně. Takový menší turnaj (32 hráčů) s pohodovými pořadateli.

Nejúspěšnějším naším hráčem byl opět Honza Horák. Celkové 10. místo (4. body ze 7 partií) a připsaných cca 70 bodů hovoří za vše. Atakuje tak hranici 1950 a měla by mu být na základě toho přidělena 1. VT. Hraje solidní pevné šachy, nedopouští se velkých chyb a přehled neztrácí ani v časové tísni. Určitě má potenciál jít brzy přes 2000 ELO.

Pavel a Marek uhráli oba 3 body. Marek lépe začal, ale v řadě partií se dopustil „nevynucených“ chyb a strategických přehmatů. Přesto jde o úspěch a Marek připíše 20 bodů ELO. Pavel začal tragicky a zejména 2. a 3. kolo odehrál jako 4. VT. V sobotu a v neděli jako mávnutím proutku vysoká herní úroveň a jen nešťastné přehlédnutí v posledním kole ho připravilo o supervýsledek. 

Nejslabším článkem výpravy jsem tak byl já. Neomlouvá mě ani, že jsem zde působil jako trenér, dozor, řidič, zásobovač atd. První 4 kola jsem vyhrál a ujal se samostatného vedení. Následná porážka s IM Piankovem (remízu jsem v koncovce měl, ale nezasloužil si ji) a 2 remízy na závěr mi umožnily doklopýtat ke 2. místu v celkovém pořadí. Předvedená hra v posledních 3 kolech (zejména 5.-6.) byla na hranici trapnosti. Odepisuji 4 body.

Celkové výsledky:

http://chess-results.com/tnr285460.aspx?lan=5

Opět mohu jen konstatovat, že Slovensko v podpoře mládežnického a masového šachu pokročilo dál. Formát turnajů 7 kol za 3-4 dny a tempo 60min + 30s spoří čas pracujícím a dětem, které nevydrží hrát tak dlouho, umožňuje odehrát 2 kola za den. Už plánujeme účast na turnaji v Čadci v polovině září. Snad nás pojede i více! Připravil Petr Kačírek

Dovětek: 
Dovoluji si s Petrem nesouhlasit v odstavci, kde píše, že ho nic neomlouvá. Sám jsem přesvědčen, že 99% hráčů neunese v plném výkonu zároveň všechny role doprovodu, trenéra, řidiče atd. Stačí se jít podívat po sále po hře svých svěřenců a máte soustředění rozptýlené třeba jako rozostřený obraz dalekohledu. Naopak, 2. místo Petra v tomto turnaji, považuji za jeho úspěch i při poklesu ELO o 4 body. Někteří naši hráči klesají s ELO dolů aniž by se starali o mladé hráče z oddílu.